טבע

דיונים על מניות החברות הנסחרות בבורסת תל אביב

מנהל: David24

Re: טבע

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 01 דצמבר 2010, 14:19

כלכליסט

פועלים סהר: "ספק אם תוכנית הרכישות של טבע היא תרופה לתרדמת המניה"

...

"עם מכפיל רווח נקי חזוי של 11 בלבד לשנה הנוכחית, 9.5 לשנה הבאה ו-8.5 ל-2012, אנו סבורים כי אין ממש מקום למחלוקת על כך שמניית טבע היא זולה. השאלה היא האם זה מספיק - לצערנו, אנו בספק", כותב בורגן הבוקר.

מחזיק

http://www.calcalist.co.il/markets/arti ... 05,00.html
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 281 תודות
קיבל: 57 תודות

הודעהעל ידי meir-h » 01 דצמבר 2010, 16:21

באופן כללי ובפרט לטבע אני חושב שרכישה חוזרת בבורסה לא מיטיבה עם בעלי המניות.בדרך כלל זה דילול בדלת האחורית בעלי העינין והמישרה ממירים אופציות שבידהם ומוכרים בבורסה .כך שלמעשה הקופה של החברה רוכשת מהם את האופציות.
טבע ידועה במדיניות דיוודינד קמצנית 1.4% לשנה.אם הם רוצים להפוך המניה לאטרקטיבית יותר שיצהירו על מדיניות דיוודנד מרחיבה יותר .הנקודה שאין כאן בעלי עינין עם חבילה גדולה של מניות שיש להם ענין בדיוודנד האנשים מחזיקים בהנהלה בעזרת 2-3 אחוז מהמניות.
meir-h
לא גורו בכלל

נתן: 0 תודות
קיבל: 131 תודות

המשתמש הבא הודה ל meir-h עבור ההודעה לעיל:
ההולך בדרכים

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 01 דצמבר 2010, 16:54

מסכים עם כל מילה.

חג שמח!

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 28 מרץ 2011, 11:21

...

עסקת טבע (סימול: TEVA) - פרוקטור (סימול: PG)

שמנו לב שההשפעה של האישור שקיבלה נוברטיס (סימול: NVS) על ה-Gilenya, הגלולה כנגד טרשת, השפיעה לרעה על מניית טבע יותר מאשר הושפעה המניה לטובה לאחר ההודעה על הסכם השיווק - ייצור שנחתם בין טבע לפרוקטור אנד גמבל (סימול: PG). זה חלק מתרבות חוסר ההבנה שהשתלטה עם המשקיעים ומעצבי דעתם (כמו שקרה ל-RIMM בסוף השבוע). כעובדה מכירות ה-Gilenya ב-2011 אינן חזויות לעבור 25 מיליון דולר בעולם כולו (15 מיליון ב-2010). הקופאקסון תכניס לטבע בסביבות 3.5-4 מיליארד. זוהי תופעה שצריך ללמוד לחיות אתה, הנתק בין העובדות להערכות. נניח שחברות כמו קליקסופטוואר (סימול: CKSW), סינרון (סימול: ELOS), תפרון (סימול: (TFRFF.PK ואפילו סודה - סטרים (סימול: SODA) היו חותמות עם PG הסכם מהסוג שנחתם עם טבע מניותיהן היו מהלכות בחלל.

מניית טבע בקושי הגיבה והסיבה לדעתנו היא ש"מעצבי דעת משקיעים" רבים, אנליסטים בעיקר, לכודים בסאגת הקופאקסון. אנחנו לא יודעים אם מכירות הקופאקסון תרדנה ב-2011-12 אבל כן יודעים שההסכם עם PG יפצה את טבע בגדול על כל ירידה שאולי תהיה. טבע ופרוקטור, שתי מעצמות שיווק (רבים מתעלמים מעוצמת השיווק של טבע), החליטו לאחד את עסקי מוצרי בריאות הצרכן שלהן שמחוץ לארה"ב ב"מטרה לתפוס נתח משמעותי יותר מהשוק שמגלגל למעלה מ-200 מיליארד דולרים".

טבע תהיה גם היצרנית (תרכוש 2 מפעלים מ-PG) של המוצרים שייבחרו וגם תוכל גם לשווק מוצרי בריאות צרכניים של PG והאחרונה תשווק מוצרים גינריים של טבע. מדובר במודל עסקי מרשים ביותר בין שתי החברות שללא ספק תנגוסנה בתחום הענק הזה ומה שחשוב בעניינה של טבע הוא שהיא נכנסת בעוצמה לתחום בו היא בקושי נוגעת היום. לא נתפלא כלל אם השתיים הללו יגלו שבין תחום "הטיפול באישה" ל"בריאות הצרכן" המכירות תגדלנה הרבה מעל ה-4 מיליארד שהן צופות כרגע ל 5-6 השנים הקרובות. אם השתיים הללו יפעילו את ה-JV הזה כפי שהן מפעילות את עסקיהן השוטפים חטיבת הקופאקסון תתגמד בהשוואה. בנוסף, האם גם התחום הקוסמטי על הפרק? אחרי הכל, בין לומינס לסינרון מחצית המחזור העולמי נמצאת ביוקנעם ואם ה-JV של טבע-פרוקטור יחליט שזה מעניין, וואו!!

http://wallstreet.bizportal.co.il/artic ... ?id=138618

מחזיק

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

הודעהעל ידי kaza » 28 מרץ 2011, 23:58

במבי שלום,

אני לא יודע על איזה מרק אתה מדבר אבל המרק שאני מכיר נסחרת בשווי שוק של 100 מיליארד דולר ועשה רווח שנתי של כ-מיליארד דולר בשנת 2010, כלומר מכפיל מאה!! חוץ מזה למיטב ידיעתי מרק פועלת בשוק תרופות המקור, וזה שונה לגמרי מהתחום הגנרי בו רוב הפעילות של טבע. שוק תרופות המקור מתאפיין ברווחיות גדולה מהשוק הגנרי (בגלל שיש להם פטנטים) אבל להבדיל הוא חשוף יותר לסיכונים - תחרות מהשוק הגנרי שממהר לחקות ולהוזיל , התפתחויות מדעיות, השקעות עתק בכל תרופה וסיכויים נמוכים להצלחה).
טבע פועלת בשוק הגנרי - מחקה את תרופות מקור, מייצרת ומשווקת במחירים זולים להמונים. להערכתי פוטנציאל הצמיחה ארוך הטווח של טבע הוא גבוה בעיקר בגלל הגידול בנטל של הוצאות הבריאות על מדינות המערב (בהן אכן יש התארכות של תוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה ורצון להוזיל את סל התרופות - כלומר לקנות תרופות גנריות. זה בא (וימשיך לבוא) לידי ביטוי בהקלות רגולטוריות של ה-FDA וסוכנויות דומות לטובת החברות הגנריות לעומת חברות המקור (בעיקר קיצור תקופות הפטנט של תרופות המקור).
אחד הנתונים שטבע מפרסמת באופן עקבי ומעיד על פוטנציאל הצמיחה שלה הוא מספר הבקשות שהגישה ל-FDA, ועדיין לא אושרו, לייצור ושיווק תרופות גנריות. מדובר על מאות בקשות צפיות להיות מאושרות בעשר השנים הקרובות וצבר האישורים רק הולך וגדל. אני גם לא מסכים לגבי מה היו מקורות הצמיחה - אם תסתכל 30 שנה אחורה תראה שהצמיחה של טבע לא באה מרכישות חיצוניות. היתה רק רכישה אחת משמעותית לפני מספר שנים (לא זוכר עכשיו את השם).
לגבי רצון החברה לצמוח וגרעין השליטה - זה הרי המנגנון שקיים בכל העולם וגם למרק אין גרעין שליטה. באופן עקרוני הרצון של מנהלי החברה לצמוח ולהדביק את ציפיות המשקיעים זה גם מה שגרם בכל העולם המערבי (ובטח בארה"ב) לחברות להפוך לענקיות גלובליות. אני לא רואה שום פגם בשאיפה הזו ובחיפוש מתמיד אחרי מקורות צמיחה בנוסף על המקורות הפנימיים (במיוחד כשיש הר של מזומנים להשקעות). זו אסטרטגיה מצוינת שיכולה להוביל את טבע לשווי שוק של מעל 100 מליארד דולר (כמו פייזר ועוד חברות תרופות ענק) בעתיד הרחוק.
אתה גם ציינת שעקב רצון החברה לצמוח היא עושה "שטויות" ורוכשת ביוקר...? על מה אתה מבסס את זה? למיטב זכרוני היו לה רכישות מצוינות, סינרגיות לפעילות שלה ובמחירים טובים. זה שהחברה רוצה לצמוח זה לא סותר את זה שהיא עושה רכישות טובות.

אני לא מחזיק טבע בגלל שאני חושב שהיא נסחרת בשווי שוק (ואני אישית מחפש מניות בדיסקאונט עמוק שייתנו לי תשואות עודפות בטווח הבינוני) אבל אני כן חושב שזו השקעה סולידית מצוינת שתיתן תשואה שנתית דו ספרתית + דיבידינד עוד הרבה שנים קדימה.
kaza

קיבל: 9 תודות

הודעהעל ידי MAX » 29 מרץ 2011, 12:58

מהטמה במבי ,

לאיזו חברה אתה מתכוון "מרק" ?
Merck & Co. Inc. (MRK) ?

טוב,
לא למדתי את החברה לעומק (אז אל תרביץ לי אם אני כותב שטויות פה :) ) אך במבט ראשונה
לא מצאתי שם מכפיל רווח 8 ב 2010.
ב 2009 כן מכפיל 8 , אך זאת שנה יחידה במשך 10 שנים אחרונות שחברה דיווחה על רווח נקי גדול כזה.

תשים לב שתזרים מזומנים נקי לא מתקרב לרווח נקי בשנתיים אחרונות.
יש לך הסבר?

גם כן ההון העצמי הנקי (ללא GOODWILL ופטנטים) מתקרב ל 0 ...בשנים 2009 ו 2010 .
טוב , בטבע לא בדקתי...
MAX
משקיע בערך

נתן: 15 תודות
קיבל: 7 תודות

הודעהעל ידי מהטמה במבי » 07 אפריל 2011, 22:41

טוב שנזכרתם!
אם לא שמתם לב ההודעה ההיא נכתבה לפני שנה.
ראבק, אתם לא רואים שבהודעה אני מדבר על זה שטבע נסחרת במכפיל 18.
אבל אם כבר העלנו את הנושא בואו נראה מה קרה מאז ההודעה. קודם נבהיר שאני לא המלצתי על מרק וגם אמרתי את זה אז בצורה מפורשת. מה שכן זאת הייתה הודעה ששמה השוואה בין מרק לטבע. זה מה שקרה מאז:
מי שרכש את טבע באותם ימים הפסיד 20% וקיבל דיבידנדים שמסתכמים ל1% מההשקעה
מי שרכש את מרק באותם ימים הפסיד 10% וקיבל דיבידנדים שמסתכמים ל4% מההשקעה

בחישוב גס מי שהשקיע בטבע ירד ב 19% בכולל ומי שהשקיע במרק ירד ב 6% בכולל.

אז כל מה שיש לי להגיד כאן זה I REST MY CASE
:punk: :punk: :punk:

תקראו לי עצלן אבל לא בא לי לנבור שוב בדוחות כרגע בשביל לתת חוות דעת מעודכנת (אולי אחר כך יהיה לי כח לזה).

מקס, בקשר לתזרים. אני מודע לזה שבקהילת משקיעי הערך השתרשה תפיסה שכל שנה התזרים צריך להיות קרוב לרווח אבל הוא לא. מסיבות חשבונאיות רבות. סתם נזרוק דוגמא: מקדמות יופיעו בתזרים אבל לא ברווח. יש עוד הרבה סיבות להפרשים ובמיוחד כל עוד התזרים גדול מהרווח זה לא צריך לגרום לפניקה.
בקשר למכפיל הרווח הנוכחי של מרק. אתה אומר שב 2009 היה לה רווח גדול בצורה יוצאת דופן. יותר נכון להגיד הוא שב 2010 היה לה רווח קטן בצורה יוצאת דופן. אם אתה רוצה להגיד שהתמחור שלה היום הוא תמחור ביתר אני לא אתווכח מהסיבה הפשוטה שהפעם האחרונה שבדקתי הייתה לפני שנה.

קזה, גם בהודעה המקורית התייחסתי לנושא של גנרי מול אתי. זה נכון, טבע היא חברה לתרופות גנריות, רק צריך לשים לב שכמעט שליש מהרווחים שלה באים מהתרופה האתית קופקסון. טבע באופן תמידי חותרת להכנס לתחום התרופות האתיות. אז לדעתי בהחלט יש מקום להשוואה.
הנתון שמדבר על מאות בקשות שמחכות לאישור FDA בעשר השנים הקרובות הוא נתון חסר משמעות אם לא משווים אותו לחברות אחרות ועוד יותר חסר משמעות אם לא ניתן להעריך מה היא הצמיחה שתושג מהן. לא אמרתי שטבע לא תצמח להיפך אני מאמין שהיא תצמח אבל לא בקצב שיצדיק את התמחור שהיה לה אז לפני שנה.
לגבי מקורות הצמיחה אתה צודק אם נסתכל 30 שנה אחורה הצמיחה לא הייתה באמצעות רכישות ובאמת לפני 30 שנה טבע הייתה חברה צעירה אם המון צמיחה אורגנית אבל בעשור האחרון המצב שונה לחלוטין. כשאתה אומר ש"הייתה רק רכישה משמעותית אחת לפני כמה שנים" למי אתה מתכוון? לנובופארם, סיקור, נוברטיס, בר, או רציופארם?

לסיכום: בתמחור הנוכחי אין לי שום דבר להגיד על טבע, לטובתה או לרעתה, פשוט כי לא בדקתי ובגלל שהיא ירדה משמעותית מאז שאמרתי שהיא יקרה.
מהטמה במבי
בערך משקיע

נתן: 2 תודות
קיבל: 6 תודות

המשתמש הבא הודה ל מהטמה במבי עבור ההודעה לעיל:
ההולך בדרכים

הודעהעל ידי דפני » 08 אפריל 2011, 09:16

הרווח הנקי של טבע עלה משמעותית ב2010 יחסית ל2009 כנל המחירות והרווח התפעולי, לעומת זה מחיר המניה ירד ב20% .
אני ממש לא מחסידת טבע אבל בכל זאת הרגשתי שזו עיסקה לא רעה לקנות טבע היום.
אנשים הורידו את המניה בשל מה יהיה בעתיד ???
אם היו לי יותר מזומנים הייתי מחזקת.
סמל אישי של המשתמש
דפני
ממש לא גורו

נתן: 23 תודות
קיבל: 42 תודות

הודעהעל ידי אורח » 10 אפריל 2011, 02:12

דפני כתב:אנשים הורידו את המניה בשל מה יהיה בעתיד ???

כנראה שכן. במבי כתב בהודעה מעליך ששליש מהרוח מגיע מהקופקסון. ואנשים רואים את הסוף שלו: תוקף הפטנט יפוג בעתיד הנראה לעין, יש כבר חלופה בבליעה שהעתיד שלה נראה ורוד, לפחות אנליסט אחד נתן מחיר יעד של רק 58 דולר. יש שם יותר מדי עננים שחורים.
אורח

קיבל: 9 תודות

הודעהעל ידי דפני » 10 אפריל 2011, 14:01

http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/137/727.html

הכתבה אומנם ישנה אבל מבהירה את הנקודה.
סמל אישי של המשתמש
דפני
ממש לא גורו

נתן: 23 תודות
קיבל: 42 תודות