רימוני

דיונים על מניות החברות הנסחרות בבורסת תל אביב

מנהל: David24

רימוני

הודעהעל ידי arij » 13 דצמבר 2009, 06:47

סקירה על מניית רימוני - מהווה את אחת האחזקות הגדולות בתיק שלי.
האנליזה בסקירה מבוססת על הערכות שלי בלבד (שייתכן והן לא נכונות ;) )

ההיכרות עם המניה:
לפני כמספר שנים, אחת האחזקות החשובות שלי הייתה מניית רבינטקס. באותה תקופה החברה עברה מהפך מחברה כושלת ולחברה צומחת, ההזמנות זרמו ונראה שהחברה פנתה לעידן חדש. בסוף 2006 רכשה חברת אינספייר את השליטה ברבינטקס וכך למדתי להכיר את אינספייר. החברה מצאה חן בעיני, חשבתי באותה תקופה שהיא מעיזה ובונה חברת אחזקות טובה. אחת מהאחזקות שלא היה בה שליטה אלא רק כ- 20% מהמניות הייתה רימוני תעשיות. התחלתי לחקור ולעקוב אחר המניה והתגלתה לפני חברה בתחום די אפור עם תוצאות טובות. בסופו של דבר רבינטקס ואינספייר התבררו כאכזבות גדולות והיו לאחד ההפסדים הצורמים שבתיק שלי וחיסלתי את האחזקות בהן בהפסדים, את רימוני אני מחזיק בתיק ואף הגדלתי את האחזקות בירידות של תחילת 2009.

נתונים כלליים:
שווי שוק – 105 מיליון ₪
מכירות: 65 מיליון ₪ - תשעה חודשים אחרונים
115 מיליון ₪ (2008)
מזומן – 62 מיליון ₪ (מזומן + נכסים פיננסים שוטפים)
הלוואות – 1.5 מיליון ₪ (הלוואות זמן קצר + זמן ארוך)

תוצאות רבעון שלוש:

מכירות:
מכירות ירדו –ב 30% ברבעון ובמידה דומה בתשעת החודשים הראשונים, הירידה במכירות בתשעת החודשים האחרונים היא מ-94 מיליון ₪ ל- 65 מיליון ₪.

רווחיות:
הרווח התפעולי בתשעת החודשים האחרונים נפל בכמעט 50% מ17 מיליון ₪ ל8.5 מיליון ₪.
הרווח הנקי הוא כמעט ללא שינוי ועומד על כ- 13 מיליון ₪ בתשעת החודשים האחרונים. הרווח הנקי בשנת 2009 הגבוה יחסית הוא בזכות הכנסות מימון בגובה של 5 מיליון ₪ לעומת הוצאות מימון של 2 מיליון ₪ ב- 2008.

תזרים מזומנים והון עצמי:
תזרים מזומנים תפעולי בתשעת החודשים האחרונים – 20 מיליון ₪ לעומת תזרים מזומנים של 12 מיליון ₪ בתשעת החודשים הראשוניים של 2008.
ב- 12 חודשים האחרונים החברה הזרימה 28 מיליון ₪ מתזרים תפעולי. בכסף הזה היא החזירה את מעט התחייבויות שהיו לה לבנקים והגדילה את הנזילות.
הון עצמי של 123 מיליון ₪ לעומת הון עצמי של 110 מיליון ₪ בסוף שנת 2008

מכפילים עיקריים
מכפיל רווח: 6.7 (12 חודשים אחרונים)
מכפיל הון: 0.85
מכפיל מזומן: 0.59
מכפיל מכירות: 1.4
מכפיל תזרים מזומנים תפעולי: 4 (12 חודשים אחרונים)

מדיניות דיבידנד:
לחברה יש היסטוריה של חלוקת דיבידנדים ומחלקת מדי שנה באופן עקבי למעלה מחמישה אחוזים מהרווחים. תשואת הדיבידנד בשנים האחרונות הייתה קצת מעל 5% באופן עקבי. הפעם האחרונה שהחברה שילמה דיבידנד היה בינואר 2008, ובשנתיים האחרונות החברה העדיפה לא לשלם דיבידנד. להערכתי אי חלוקת דיבידנד נעשה מטעמי שמרנות פיננסית, והיא תוצאה מהמשבר העמוק בחברה, אשר גרם לירידה ניכרת במכירות, ולפיטורי כ- 40 עובדים. כמו כן להערכתי החברה לא נטשה את מדיניות הדיבידנד (היה נחמד לקבל תגובה של החברה לזה – מדובר רק בהערכתי).
דיבידנד 2008 – 1.15 ₪ למניה
דיבידנד 2007 – 1 ₪ למניה
דיבידנד 2006 – 1.2 ₪ למניה
דיבידנד 2005 – 1 ₪ למניה

בעלי עניין:
משפחת רימוני שולטת בחברה. בעלי העניין רכשו מניות לאורך שנת 2009, בשערים שבין 900 ל 1300, זה מהווה אינדיקציה חיובית שהמחיר הנוכחי של המניה אטרקטיבי

אנליזה בסיסית:
חברת רימוני, היא חברה משפחתית הפעילה בתחום הפלסטיקה ועל לקוחותיה נמנים חברות בתחום הרכב, המזון, ועוד. השנה האחרונה הייתה אתגרית עבור רימוני, היא חוותה ירידה במכירות וספגה מכה קשה כתוצאה מהשפל העולמי. אם זאת לטעמי היא התמודדה בצורה מוצלחת עם המשבר, היא הצליחה לשמור על רווחיות תפעולית והעלתה במידה ניכרת את הנזילות של הקבוצה. החברה נסחרת במחיר יחסית נמוך לרמת המזומנים שלה ולתזרים המזומנים שלה. ונסחרת בשווי הוגן יחסית לרמת המכירות והרווחיות התפעולית לשנת 2009. השאלה הגדולה היא מה צופן לנו העתיד, והאם החברה תצליח להצמיח חזרה את העסק לפסים של גידול במכירות וברווח התפעולי. לחברה יש הנהלה ותיקה ומנוסה, שהוכיחה את עצמה לאורך השנים. נקווה שהם ימצאו את הפתרונות להגדלת העסק. המחיר בבורסה אינו משקף שיפור בעסקים של רימוני, ולכן הסיכון לירידה במחיר המניה הוא יחסית נמוך. אם זאת במידה ולא יכול שינוי בהיקף הפעילות העסקי, אני בספק אם העניין במניה יגבר והאם נחווה עליות.

סיכונים עיקריים:
נזילות נמוכה מאד: להערכתי הסיכון הגדול ביותר היום בהשקעה ברימוני היא הנזילות האפסית במניה. ישנם ימים עם מחזוריים אפסיים, ומי שמחפש למכור את המניות ברשותו יתכן ויצטרך להוריד במחיר.
שער הדולר: כמו כל יצואן, החברה תלויה בשער הדולר. ככל שהוא נמוך יותר הרווחיות נשחקת.

סיכום:
אני משוקע בחברת רימוני מתוך אמונה שהיא חברה המנוהלת נכון ושתדע לצאת מהמשבר. הדוחות לרבעון השלישי לא הראו שיפור במכירות או ברווח התפעולי, ולכן היו מעט מאכזבים. החדשות הטובות הן שהחברה ממשיכה לייצר מזומנים בקצב שיא וצברה קופה גדולה של מזומנים, שסביר להניח שתחולק כדיבידנדים כאשר העסק יתייצב. החברה אינה ממונפת כלל, ויש לה מאזן איתן, לפיכך היא השקעה שמרנית יחסית למניית יתר.
arij
לא גורו

נתן: 7 תודות
קיבל: 24 תודות

Re: רימוני

הודעהעל ידי David24 » 14 דצמבר 2009, 13:24

בדוח האחרון אינספייר מציינת שהיא תצטרך לממש חברות מוחזקות ב-38.8 מ' ש"ח ב-2010(עמ' 24 בדוח של אינספייר)
על מנת שתוכל לעמוד בהתחייבותיה.הכוונה כנראה לאחזקות ברימוני ופלסטופיל(שאר החברות לא שוות משהו,לפחות לא
במצב הנוכחי).
סמל אישי של המשתמש
David24
גורונישט

נתן: 6 תודות
קיבל: 28 תודות

הודעהעל ידי arij » 14 דצמבר 2009, 17:40

אולי אני אקנה,
אני רק צריך הלוואה קטנה מבנק הפועלים
:D
arij
לא גורו

הודעהעל ידי שומר הלילה » 14 דצמבר 2009, 17:47

שער הדולר: כמו כל יצואן, החברה תלויה בשער הדולר. ככל שהוא נמוך יותר הרווחיות נשחקת.

האם רוב היצוא של החברה הולך לארה"ב? אם לא, אזי לא נראה לי שזה מאוד חשוב - הדולר נשחק בשנה האחרונה מול כל המטבעות בעולם (פרט למקרה בו רוב מתחרותיה באות משווקים המשתמשים בדולרים או במטבעות-צמודי דולר נוסח סין)
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

נתן: 28 תודות
קיבל: 55 תודות

הודעהעל ידי jed71 » 17 דצמבר 2009, 09:29

סקירה טובה. תודה רבה.
לא הכרתי את רימוני, והיא בהחלט נראית שווה בדיקה.
jed71

נתן: 0 תודות
קיבל: 0 תודות

הודעהעל ידי arij » 17 דצמבר 2009, 16:21

תודה.

לגבי שער הדולר,
החברה מציינת שהעליה בשער הדולר בשנת 2008 תרמה לגידול במכירות (במונחי ש"ח) ולרווחיות גבוהה יותר.
אני לא יודע את החלוקה של היצוא פר מדינות, וכמובן שיכול להיות שאתה צודק ויתכן שרוב המכירות הן ביורו או יין ואז שע"ח דולר שקל פחות רלוונטי.
arij
לא גורו

Re: רימוני - הגיע הדיבידנד

הודעהעל ידי arij » 09 ינואר 2010, 07:40

הגיע הדיבידנד.
http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=503261

16 מיליון ש"ח דיבידנד
12% תשואה למניה לפי המחיר הנוכחי
15% תשואה לפי מחיר המניה בזמן הסקירה, לפני כחודש
arij