שאלה - מה עדיף, לונג רגיל או פי שלוש?

דיונים על תעודות סל וקרנות נאמנות בארץ ובעולם

מנהל: דפני

שאלה - מה עדיף, לונג רגיל או פי שלוש?

הודעהעל ידי amitysomer » 29 ינואר 2010, 10:54

שלום,
יש לי שאלה. לקחתי את ההמלצה של עידו מרוז מהאתר שלו. גם בספר של פיטר לינץ' כתוב אותו דבר. הוא אומר ששיטה אחת להרוויח מהבורסה היא בהשקעה לאורך שנים של קנייה ,נאמר חודשית של תעודת סל שעוקבת אחרי המדד. זאת אומרת לקנות כל חודש נאמר, בסכום מסוים תעודת סל שעוקבת אחרי המדד וככה לאורך זמן למרות המפולות, לאורך זמן הבורסה עולה ולי יהיה לי רווח בכיס. אז מה שאני עושה, זה קונה כל חודש תעודת סל קסם תל אביב 25 לונג בכמה כסף שאני מצליח לחסוך אותו חודש. השאלה שלי היא כזו. ראיתי שיש תעודת סל קסם לונג מעו"ף פי שלוש, שזה אומר שהתעודת סל הזו עולה פי שלוש או יורדת פי שלוש מהמדד. מה עדיף לקנות כל חודש - קסם לונג מעו"ף רגיל או קסם מעוף לונג פי שלוש? האם יהיה לי על פני זמן במידה והבורסה בסך הכול תעלה, רווח של פי שלוש לעומת תעודת הסל הרגילה?
תודה
אמתי
נערך לאחרונה על ידי ההולך בדרכים בתאריך 03 פברואר 2010, 06:08, נערך פעם אחת בסך הכל.
סיבה: הבהרתי את נושא השרשור.
amitysomer

נתן: 1 תודות
קיבל: 0 תודות

Re: שאלה

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 29 ינואר 2010, 11:19

amitysomer כתב:שלום,
יש לי שאלה. לקחתי את ההמלצה של עידו מרוז מהאתר שלו. גם בספר של פיטר לינץ' כתוב אותו דבר. הוא אומר ששיטה אחת להרוויח מהבורסה היא בהשקעה לאורך שנים של קנייה ,נאמר חודשית של תעודת סל שעוקבת אחרי המדד. זאת אומרת לקנות כל חודש נאמר, בסכום מסוים תעודת סל שעוקבת אחרי המדד וככה לאורך זמן למרות המפולות, לאורך זמן הבורסה עולה ולי יהיה לי רווח בכיס. אז מה שאני עושה, זה קונה כל חודש תעודת סל קסם תל אביב 25 לונג בכמה כסף שאני מצליח לחסוך אותו חודש. השאלה שלי היא כזו. ראיתי שיש תעודת סל קסם לונג מעו"ף פי שלוש, שזה אומר שהתעודת סל הזו עולה פי שלוש או יורדת פי שלוש מהמדד. מה עדיף לקנות כל חודש - קסם לונג מעו"ף רגיל או קסם מעוף לונג פי שלוש? האם יהיה לי על פני זמן במידה והבורסה בסך הכול תעלה, רווח של פי שלוש לעומת תעודת הסל הרגילה?
תודה
אמתי

היי אמתי,

ברוך בואך!

קודם כל, שים לב שבתיאוריה, אתה אמור לקנות כל תקופה באותו הסכום ולא ב"כמה שאני מצליח לחסוך באותו חודש". יכול להיות, כמובן, שבטווח הארוך דווקא ייצא לך טוב, אבל חשבתי שכדאי לחדד את הנקודה הזאת.

לשאלתך, אני מציע לך לקרוא את התשקיפים של שתי תעודות, אחת ממונפת והשנייה לא. אני חושב שתגלה בממונפת כל מיני מוקשים (אני חושב בעיקר על אפשרות פרעון אבל גם על עלות המינוף) ולכן, בסופו של דבר, אני חושב שתעודה רגילה עדיפה.

עכשיו, אחרי שעניתי, אני יכול להצהיר שאני לא מבין גדול בתעודות סל. אני חושב שדפני, קייבן, מאיר ואחרים פה מבינים יותר ממני בנושא, אז אני אפנה את הבמה למשיב הבא :D

שבת שלום!
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 282 תודות
קיבל: 57 תודות

הודעהעל ידי עדו מרוז » 29 ינואר 2010, 11:42

אמתי, הנושא הזה עלה פעם בבלוג שלי.
תעודות סל ממונפות משקללות את התיק באופן יומי. כך שאם למשל השנה מדד המעוף יעלה ב-10%, זה לא אומר שמעוף פי 3 יעלה ב-30%. יכול להיות אפילו שמעוף פי 3 יירד.

ההמלצה שלי היא להתרחק מתעודות ממונפות.
עדו מרוז
http://www.lichyot.com
סמל אישי של המשתמש
עדו מרוז
משקיע בערך

נתן: 0 תודות
קיבל: 6 תודות

הודעהעל ידי meir-h » 29 ינואר 2010, 12:15

מצטרף לדעת עידו יש מספר תעודות הסל הממונפות יומי או חודשי.זה לא אומר שהמדד עצמו מוכפל 2 או 3
אלא קומבינציה יומית שיכולה להביא להפסדים למרות עליה ארוכת תווך של המדד בגלל שינוי יומי.
שומר נפשו ירחק מהם.נראה לי שהם מיועדים לסוחרי יום אך רב ציבור המשקיעים לא מבין זאת.
meir-h
לא גורו בכלל

קיבל: 132 תודות

הודעהעל ידי Kayben » 29 ינואר 2010, 14:26

אני מצטרך לאזהרות.
אני בעצמי קצת נכוויתי מתעודות ממונפות בגלל שלא הבנתי מספיק טוב.

אם זאת, לתעודות הסל הממונפות יש יתרון בזמנים מסויימים - בעיקר אם אתה חושב שהשוק עומד לשבור חזק למעלה.
לדוג', מי שהיה מושקע ב2009 בתעודות הממונפות, עשה קופה לא רעה בכלל, כמובן שב 2008 זאת היתה השקעה ממש גרועה.
אם לעומת זאת השוק מדשדש לאורך תקופה ארוכה, אתה מפסיד לעומת תעודה רגילה בגלל שעלויות המימון הן גבוהות.

כלומר, לתיזמון ההשקעה יש מרכיב מהותי.
לתעודות הממונפות יש פקיעה כפויה.
זאת בעיה רצינית כאשר אתה רוצה להשקיע לטווח ארוך.

לטווח הארוך, תשואת השוק היא נניח 10%, והתעודות האגרסיביות נותנות רק פי 1.7 יותר.
אם תפחית את עלויות המימון, אז יוצא שבעבור הסיכון המוגבר אתה לא מקבל הרבה תמורה.
סמל אישי של המשתמש
Kayben
לא גורו בכלל

נתן: 5 תודות
קיבל: 11 תודות

אז תודה ושאלת סיכום

הודעהעל ידי amitysomer » 29 ינואר 2010, 14:52

אוקיי, השתכנעתי, אני לא אקנה תעודות ממונפות כי כל הרעיון של לקנות תעודת סל הוא לא לחשוב יותר מדי, שלא כמו בקניית מניה. אז אני אקנה

תעודה שמחקה את תל אביב 25 לא ממונפת, על איזה אתם ממליצים? קסם מעוף היא בסדר? יש יותר טובות מבחינת מוקשים, עמלות, דיוידנדים וכו'?

תודה לכ מי שענה ויענה. חסכתם לי הרבה כסף כבר.
amitysomer

הודעהעל ידי meir-h » 29 ינואר 2010, 17:23

אני חושב שכל הסלים לא גובים כיום דמי ניהול כך שזה דומה ויש מספר חברות ניהול
ראה דיון קודם בשאלה ששאל ההולך בדרכים.
אם אתה חושב השקעה לשנים ארוכות חפש סל שהמדיניות שלו השקעה מחדש של הדיודנד בתעודה ולא החזר הדיודנד למשקיע כך יצטבר סכום גבוהה יותר ואני חושב שיש גם מעין דחית מס.
meir-h
לא גורו בכלל

קיבל: 132 תודות

הודעהעל ידי אלדד » 30 ינואר 2010, 02:36

לתעודות סל ממונפות, גם הסוג הפשוט (כלומר איזון כל הרבה זמן) יש תלות די חזקה של התשואה בריבית. בעיקרון, בהנתן תשואת שוק אפס, הריבית של התעודות האלו תהיה שלילית- בדרך כלל משהו כמו פריים פלוס אחוז. בסביבת ריבית כמו היום זה אומר תשואה נייטראלית שלילית של התעודה של בערך 2.5%. בשוק עם ריבית נורמלית יותר בגובה של 5% לפחות, התשואה הנייטראלית תהיה מןהסתם סביב המינוס 7% לשנה, וזה עוד לפני שדיברנו על שאר הבעיות של התעודות האלו כמו המרה כפויה. לדעתי עדיף להשאיר את התעודות הממונפות לספקונטים שחושבים שהם יודעים לתזמן את השוק- לשאר המשקיעים עדיף להתרחק מהן.
אגב, קינג'ו- נידמה לי שכתבתי לך כבר לגבי זה כולל דוגמאות מתשקיף בפורום של בן גוריון לפני משהו כמו שנה :)
לונג, הפורום הכלכלי לקבלת החלטות פיננסיות והשקעות ערך.
http://long.co.il/
אלדד
בערך משקיע

הודעהעל ידי דפני » 30 ינואר 2010, 09:01

גם אני נגד התעודות הממונפות .
למה לקנות רק מדד תא 25 ולא עוד מדד ,כלומר ללכת על שני מדדים לפחות.
ומעניין מה העלויות שלך?
סמל אישי של המשתמש
דפני
ממש לא גורו

נתן: 23 תודות
קיבל: 42 תודות

הודעהעל ידי amitysomer » 02 פברואר 2010, 00:20

כל המדדים הם פלוס מינוחס עם אותן תנודות לאורך זמן, לא?
amitysomer

הבא

חזור אל תעודות סל וקרנות נאמנות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד