אינפלציה - כיצד מודדין

דיונים כללים

Re: אינפלציה - כיצד מודדין

הודעהעל ידי צאלון » 26 מאי 2011, 17:33

{ouch} הלועג ללועג - פטור.
צאלון
משקיע בערך

נתן: 6 תודות
קיבל: 8 תודות

הודעהעל ידי יהונתן » 28 מאי 2011, 22:51

צאלון כתב:מחיר הפלאפל הוא דוגמה או אינדיקציה למחירי המזון בכלל.
אתה מוציא על גאדג'טים יותר מאשר על אוכל? אני לא.

גאדג'טים זה נושא מעניין. נראה לי שהירידה בעלויות הייצור זה רק חלק מהסיפור.

אני חושב שהראשונים שקונים את הגאדג'ט מקבלים לידיהם לא רק את הפונקציונליות אלא גם סמל סטאטוס, ומשלמים על כך פרמיה.
האחרונים שקונים משלמים פחות אבל גם מקבלים פחות, מבחינת ההתמוגגות של הסביבה (כי לכולם כבר יש).
כך שמה שמשתנה זה לא רק המחיר אלא גם התמורה. לפחות בתקופת החדירה הראשונית.
(אני לא יודע איזה חלק מההוזלה צריך לייחס לשחיקה של "פרמיית האופנתיות וההשווצה").

ומזווית אחרת: עבור מי שמנסה להישאר בחזית האופנה הטכנולוגית, הגאדג'טים לא באמת מוזלים - הם רק מתחלפים.

המסקנה שלי מכל זה היא שלא כדאי לבסס את הערכת האינפלציה על גאדג'טים בתקופת החדירה הראשונית, או על בובות-כרוב בתקופת ההיסטריה ההמונית.

טענה מעניינת על פרמיית סמל הסטטוס. יש בה אמת, אבל לא הייתי נמנע מלהכליל גאדג'טים בחישובי אינפלציה מהסיבה הזו, כי לשיקולים כאלו שמשקללים פרמיות סטטוס למיניהם אין סוף ואין הגדרה ברורה.
נושא הגאדג'טים (ולא רק הוא) מעורר שאלה נוספת. הרי אותו מוצר לא נמכר לאורך זמן, אז כיצד משקללים את החלפת המוצר. האם נקבע שהערך של המוצר החליפי (נאמר אייפד 2) אמור להיות שווה למוצר הראשוני (נאמר אייפד 1), ואחרת זהו סימן לאינפלציה? לא בטוח שטענה כזו היא הוגנת, כי הרי המוצר נעשה יותר טוב. הרי לא נלך לטעון שעבור חישוב אינפלציה, דירת חמישה חדרים של היום שקולה לדירת שלושה חדרים של פעם, כי אנשים מעדיפים היום לגור בדירות גדולות יותר, ולכן החמישה חדרים של היום מייצג מה שייצגו פעם שלושה חדרים. מצד שני, כן נטען שדירת שלושה חדרים של היום שקולה לדירת שלושה חדרים של פעם, על אף הבדלים גדולים בעמידות הדירה ברעידת אדמה, בתוספת מעלית ועוד.
נדמה לי שהיה על זה פעם דיון ארוך בבלוג של עדו. כנראה שהגבול בין מרכיב עליית רמת החיים באינפלציה לבין מרכיב ההתייקרות, מעט מעורפל.
יהונתן

נתן: 0 תודות
קיבל: 0 תודות

הודעהעל ידי צאלון » 29 מאי 2011, 22:15

מה שמפריע לי זה לא שקיימת פרמיית סטאטוס אלא שהיא מתאדה במהירות. סמל סטאטוס רב שנים לא יפריע למדידה.

ההוזלה של הגאדג'ט בתחילת דרכו יותר מדי דומה להוזלה של בגד-ים אופנתי בסוף העונה, הוזלה שלא אומרת הרבה כי בעונה הבאה יופיע בגד-ים אופנתי אחר, במחיר מלא.
בנוסף, כפי שתיארת, גם יוצאות גרסאות חדשות של הגאדג'ט בתכיפות, ולא ברור איך לכמת את השוני.
אם גם הסטאטוס משתנה וגם הפונקציונליות משתנה, והכל קורה מהר יחסית, אז למה להכניס ראש למיטה חולה? יש כל כך הרבה מוצרים אחרים.

הפתרון, בעיני, הוא לבסס את המדידה על מוצרים שכבר עברו התייצבות מסויימת.
לגבי מוצרים נכחדים, הפתרון בעיני הוא לעדכן את הסל הנמדד בהשהיה ניכרת (ממוצע צריכה של 10 שנים אחרונות).
מוצר יוצא מהמדד כאשר קשה למצוא עבורו ציטוט מחיר.
כאשר עורכי המדד נאלצים להחליף מוצר באחר עליהם לקבוע את יחס האיכות בין שני המוצרים לפי היחס בין מחיריהם בתקופה האחרונה בה עדיין נסחרו במקביל.
כך שלא עורכי המדד יקבעו עד כמה המוצר החדש טוב יותר (או גרוע) - אלא השוק.

אם תקרא את השרשור מתחילתו תמצא דיון ביני ובין שומר הלילה בעניין העדכון המושהה של הסל ועוד.
צאלון
משקיע בערך

הודעהעל ידי שומר הלילה » 05 יוני 2011, 17:37

צאלון כתב:{ouch} הלועג ללועג - פטור.

היום עברתי שם שוב - כולם העלו את המחיר ל-6. ממש "טראסט" של פלאפליות מתחיל לקרום עור וגידים...
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

נתן: 28 תודות
קיבל: 55 תודות

הודעהעל ידי צאלון » 06 יוני 2011, 09:34

שומר הלילה כתב:היום עברתי שם שוב - כולם העלו את המחיר ל-6. ממש "טראסט" של פלאפליות מתחיל לקרום עור וגידים...

:) זה עדיין מאוד זול. מעניין אם הם מרוויחים במחירים האלה. וכמה זמן זה יחזיק עד שה-13.5 יחזור...
צאלון
משקיע בערך

הודעהעל ידי צאלון » 29 אוקטובר 2012, 12:13

צאלון כתב:
צאלון כתב:
צאלון כתב:בשנת 2000 מנת פלאפל עלתה 10 ש"ח, ועכשיו היא עולה 14 ש"ח. עליה של 40%.
באותה תקופה המדד הרשמי עלה רק ב-22%.
ההנחה שלי היא שהפלאפל צודק והמדד הרשמי מוטה כלפי מטה.

בינתים מחיר הפלאפל באותו מקום עלה ל-15 ש"ח. כך שיש לנו עליה של 50% מאז שנת 2000.
לפי מדד המחירים לצרכן המחירים עלו ב-21.29% בלבד מאז תחילת שנת 2000.

היום שמתי לב שמחיר הפלאפל באותו מקום כבר הגיע ל-16 ש"ח.
מי שיבדוק את ההודעות הקודמות בשרשור יראה שב-4.3.2010 (כלומר לפני קצת יותר משנה וחודשיים) דיווחתי שהמחיר עלה ל-14 ש"ח.
אז מדד הפלאפל מראה עליה של 14.28%, בעוד שמדד המחירים לצרכן מראה עליה של 4.07% בלבד באותה תקופה (2.3.2010-15.5.2011).

עכשיו מחיר הפלאפל באותו מקום כבר הגיע ל-17 ש"ח, עליה של 6.25% בפרק זמן של כשנה וחצי.
מדד המחירים לצרכן עלה ב-3.61% באותה תקופה (15.5.2011-29.10.2010).

(שומר הלילה מוזמן לספר האם חל שינוי במחירים שציין פעם שעברה).
צאלון
משקיע בערך

הקודם

חזור אל כללי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ואורח אחד