אינפלציה - כיצד מודדין

דיונים כללים

אינפלציה - כיצד מודדין

הודעהעל ידי שומר הלילה » 14 פברואר 2010, 16:25

צאלון כתב:
שומר הלילה כתב:בישראל המצב יחסית טוב (פרט לסעיף הדיור), אם כי לאחרונה בנק ישראל עושה קולות של "אינפלציה ללא מזון, דלק ועליית מיסוי" כמו בארה"ב (אולי המדינה המערבית הכי גרועה בעניין מדידת אינפלציה).

קראתי קצת על כשלים במדידת האינפלציה האמריקאית, וזה היה די נלעג ומקומם.
אני שמח לשמוע שמדידת האינפלציה בישראל יותר טובה מאשר בארה"ב, לדעתך.
אין לי ידע בעניין. דווקא נושא מעניין. אולי אחקור קצת...

אני חייב להודות שעוד לפני שחקרתי כבר יש לי דעה קדומה בעניין. הנה קו המחשבה שלי:
1. האם חישוב המדד הוא פשוט וחד משמעי או מסובך ועתיר החלטות והתאמות? (מסובך וכו').
2. האם יש למשטר בישראל אינטרס להטות את המדד כלפי מטה? (דומני שהתשובה חיובית).
3. האם יש למשטר בישראל הידע והיכולת להטות את המדד כלפי מטה מבלי להתגלות והאם יש תירוצים טובים למקרה שהדבר בכל זאת יתגלה? (דומני שהתשובה חיובית).
4. המסקנה: לא יתכן שהמדד מוטה כלפי מטה! פשוט לא יתכן! :)

קו המחשבה שלך נכון על הנייר, אבל בהיעדר הבנה של מנגנוני המדידה הוא קונספרטיבי קמעה (אבל רק קמעה).

אני חושב שהשוואה בין ישראל (בה המצב יחסית סביר אבל צראה סימני הידרדרות) לבין ארה"ב (שם זה קטסטרופה) תסביר את המצב יותר טוב:

1. נתחיל בבסיס: מהי אינפלציה? במהדורות הישנות של מילון וובסטר, אינפלציה מוגדרת כעליה בכמות הכסף. במהדורות האחרונות היא מוגדרת כעליית מחירים, בד"כ כתוצאה מעליה בכמות הכסף. למה בד"כ? כי שינויים ברמת החיסכון יכולים ליצור אפקטים אנפלציונים או דיפלציונים קצרי טווח.

2. איך נמדוד שינוי במחירים? נבנה סל גדול של מוצרים אשר רובנו צורכים ונעקוב אחרי השינויים במחירים של כל מוצר. שקלול השינויים יתן לנו את עליית המחיר.

3. איפה מתחילות הבעיות? עליה באיכות המוצר לדוגמא. אם הונדה 2009 עולה כמו הונדה 2007, אבל יש לה יותר פיצ'פקס, מה עושים? ישנם כלכלנים שגורסים שאין צורך לשקלל זאת וישנם כאלו שטוענים שעליך לשקלל זאת ע"י הורדת המחיר האפקטיבי. בישראל שלטת הגישה הראשונה ובארה"ב - השניה.

איך זה עובד בישראל:

בישראל ישנו סל של כ-1,500 מוצרים, עליהם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עוקבת מידי חודש. סך השינויים תוך שיקלול המשקולות של כל מוצר, יתן לך את האינפלציה החודשית. כל מספר שנים (2-5) הלמ"ס מעדכן את הסל - הוא משנה את המשקולות לפי שינויי הרגלי הצריכה של הישראלי הממוצע (ההנחה השלטת היא שאין שינויים דרמטים בתוך פרק הזמן הזה). כך לדוגמא, מרכיב התקשורת עלה דרמטית ב-20 שנה האחרונות עם כניסת הכבלים, יס וחברות הסלולר ומנגד, מרכיב המזון ירד, עם כניסת רשתות השיווק למלחמות מחירים אגרסיביות.

איפה הבעיות בישראל?

הבעיה העיקרית היא דיור. דיור לא מושקלל במדד ובמקומו הלמ"ס רק עוקב אחרי דמי שכירות של דירות מתוך הנחה שמחיר דירה ושכר דירה הם קורלטיבים. לרוב זה נכון, אבל בתקופות שבהם יש גיאות נד"לנית גדולה ורבים הם אלו אשר מחפשים דירות להשקעה ומגדילים את היצע השכירות הקורלציה הזאת נשברת (בשנות גיאות הנדל"ן בארה"ב השכירות כמעט ולא השתנתה). בעיה נוספת, כמובן, היא אינפלציה במחירים של נכסי נייר אשר אינם משוקללים (הם נחשבים כחיסכון ולא כצריכה)

איפה הבעיות בארה"ב?

יש להם כל כך הרבה התאמות שונות ומשונות אשר נשענות על מדדים סובייקטיבים במיוחד, עד כי נדמה שהמדד איבד את הקשר למציאות. בגדול ולדעתי - האמריקאים משקרים לעצמם. אני יכול למנות כאן את כל הכשלים, אבל נראה לי שהוידאו הקצר הבא יעשה זאת טוב ממני (15 דקות):

בעיית הממשל:

נכון, לממשל יש אינטרס שהאינפלציה תראה כאילו היא נמוכה יותר מכפי שהיא באמת. אבל האם יש לו את היכולת? תחשוב על זה כך: לממשל גם יש אינטרס שדו"ח מבקר המדינה יהיה ספקטקולרי וורוד, אבל הוא אף פעם לא כך. מדוע?
כי האחראי על הדו"ח חייב לבוא מקליקה מאוד מצומצת (שופטי מחוזי או עליון בדימוס) וקשה יותר למצוא משת"פ שם מאשר באוכלוסיה הכללית (או חברי מרכז). המצב דומה בלמ"ס (שהיא רשות עצמאית שאיננה כפופה לאף שר, אלא ישירות לרה"מ) - לראשות הלמ"ס תמיד ממנים פרופסור לסטיטסטיקה או מתמטיקה. הנ"ל באים מקליקה מאוד מצומצמת, בעלת יושר מקצועי גבוה מהממוצע וכאמור, קשה יותר למצוא משת"פ שם. זה לא שזה בלתי אפשרי (אם הסתכלת בוידאו ראית שקלינטון הצליח למצוא אחד) אבל זה אתגר שלטוני הרבה יותר קשה מסתם מינוי פוליטי במשרד החוץ. הדרישות המקצועיות הגבוהות (שופט, פרופסור) מציבות חומה גבוהה במיוחד לפולטיקאי הממוצע. חומה, שלעיתים אין לו כוח לנסות אפילו לעבור.
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

נתן: 28 תודות
קיבל: 55 תודות

Re: אינפלציה - כיצד מודדין

הודעהעל ידי צאלון » 15 פברואר 2010, 01:59

שומר הלילה, תודה על הפוסט המושקע!

הטיה של מדד המדד המחירים לצרכן כלפי מטה לא רק תשפר את התדמית של הממשל, אלא גם תגדיל את תקבולי המסים ותשחק את החובות הצמודים.
להעלמת עין של מבקר המדינה מבעיות אין השלכה מיידית וחריפה כל כך על תקציב המדינה.

ראש הלמ"ס הוא עובד ציבור שמן הסתם צמח באוניברסיטאות ציבוריות שסמוכות על שולחן המדינה.
אם הוא חכם הוא יודע לבד את ההשלכות על תקציב המדינה. האם הוא יהיה מוכן להיות אחראי לקיצוצים אצלו ואצל עמיתיו?
אני לא מנסה להטיל רפש, רק להצביע על כך שיש פה בעיית נציג...

לגבי הוידיאו, כבר ראיתי אותו, וממנו התחילה הספקנות שלי לגבי מדד המחירים לצרכן.

אחת ה"התאמות" המתוארות בוידיאו היא החלפה של מוצר אחד באחר בעקבות התייקרות, בטענה שההתייקרות גורמת לצרכן לפנות לחלופות זולות יותר. (סלמון => נקניקיות).

בישראל לא מבצעים את ההתאמה הזאת, אבל בהחלט יתכן שמוצר שהתייקר, והשימוש בו פחת בעקבות זאת, יאבד ממשקלו בעת החישוב המחודש של המשקולות.
- בעיה לא זניחה בהתחשב בכך שהמשקולות מחושבות לעתים די תכופות (עד פעם בשנתיים), על סמך סקר צריכה של השנה האחרונה.

לדעתי היה עדיף לחשב את המשקולות מחדש כל שנה, אבל על סמך נתוני צריכה ממוצעים של 10 השנים האחרונות.

שאלות פתוחות שלא מצאתי עליהן תשובה:
* האם הלמ"ס מפרסמת מחירים היסטוריים של המוצרים הנכללים במדד (בטבלה או גרף)?
* האם הלמ"ס מפרסמת משקולות של מוצרים בודדים במדד? (מצאתי רק משקולות של קטגוריות-צריכה ולא של מוצרים בודדים בתוך קטגוריית-צריכה או בתוך המדד כולו).
צאלון
משקיע בערך

נתן: 6 תודות
קיבל: 8 תודות

הודעהעל ידי meir-h » 15 פברואר 2010, 10:08

* האם הלמ"ס מפרסמת משקולות של מוצרים בודדים במדד? (מצאתי רק משקולות של קטגוריות-צריכה ולא של מוצרים בודדים בתוך קטגוריית-צריכה או בתוך המדד כולו).

בדיון שהתפתח לפני כמה חודשים כאשר אחד "החזאים" יצא כנגד אנשי הלמ"ס ומדידותיהם נכנס משהוא מהם לטוקבק וטען כי נתוניהם אינם סודיים וגם לא הנוסחאות וטען כי אם אותו חזאי היה פונה אליהם היה מקבל תשובות לשאלותיו.
צאלון
אולי תפנה שאלותך או הדיון במייל ללמס ונקבל תובנות חדשות
meir-h
לא גורו בכלל

נתן: 0 תודות
קיבל: 129 תודות

הודעהעל ידי שומר הלילה » 15 פברואר 2010, 22:53

צאלון כתב:שומר הלילה, תודה על הפוסט המושקע!

הטיה של מדד המדד המחירים לצרכן כלפי מטה לא רק תשפר את התדמית של הממשל, אלא גם תגדיל את תקבולי המסים ותשחק את החובות הצמודים.
להעלמת עין של מבקר המדינה מבעיות אין השלכה מיידית וחריפה כל כך על תקציב המדינה.

ראש הלמ"ס הוא עובד ציבור שמן הסתם צמח באוניברסיטאות ציבוריות שסמוכות על שולחן המדינה.
אם הוא חכם הוא יודע לבד את ההשלכות על תקציב המדינה. האם הוא יהיה מוכן להיות אחראי לקיצוצים אצלו ואצל עמיתיו?
אני לא מנסה להטיל רפש, רק להצביע על כך שיש פה בעיית נציג...

תודה על המחמאות! thx!

ועכשיו ל- :!! :!! :!! :

ראש הלמ"ס הוא לא איזה פקיד במשרד הפנים שמעביר את הזמן. הוא פרופסור למתמטיקה או סטטיסטיקה. לאחרונים לרוב יש מוסר עבודה ויושר מקצועי גבוה בהרבה מהממוצע של עובדי המדינה. תכונות אלו בד"כ משמשות כתווך בינם לבין התכופפות מול הפולטיקאים. ברור שהכל יתכן, אבל המצב בישראל מבחינת המדידה הוא טוב למדי. הבעיה העיקרית (לא בעיה, יותר כמו חרב דו-להבית) מצד אנשי אקדמיה, היא לא איזו קונספרציה מודעת לעזור לממשל, אלא הצורך הבלתי נלאה בחדשנות. חדשנות זו עלולה להביא להקמתם של תיאוריות חדשות (ולעיתים מוטעות), שכאשר הן עולות בקנה אחד עם רצון הממשל, הן מתקבלות במהרה (אני יכול לחשוב על קייסניזם כאחת כזאת).

אחת ה"התאמות" המתוארות בוידיאו היא החלפה של מוצר אחד באחר בעקבות התייקרות, בטענה שההתייקרות גורמת לצרכן לפנות לחלופות זולות יותר. (סלמון => נקניקיות).

בישראל לא מבצעים את ההתאמה הזאת, אבל בהחלט יתכן שמוצר שהתייקר, והשימוש בו פחת בעקבות זאת, יאבד ממשקלו בעת החישוב המחודש של המשקולות.
- בעיה לא זניחה בהתחשב בכך שהמשקולות מחושבות לעתים די תכופות (עד פעם בשנתיים), על סמך סקר צריכה של השנה האחרונה.

נכון, זוהי הבעיה בשיטה האמריקאית - היא עושה 2 התאמות: אחת טבעית (של השוק) ועוד אחת מלאכותית. אני לא רואה בעיה בשיטה הישראלית - מחירי מוצרים וכמות הצריכה שלהם קשורים בקשר בל ינותק. כל נסיון להתייחס אל שניים כאל פרמטרים בלתי תלויים, בהכרח יביא לעיוות התוצאות, דוגמאות:

* אני וחבר שלי, רפאבליק, מקימים מטע בננות. אחרי שנה כל המטע חוטף עששת-בננות חמורה, מה יקרה? המחיר שלהן מתייקר. אם הסכום שהלקוחות שלי מוצאים על בננות גדל, אזי הם יבזבזו פחות על פירות אחרים, שבתורם, מחירם ירד - והאפקט האינפלציוני קטן בקיזוז עם אפקטים דיפלציונים אחרים.
* אני וחבר שלי, רוקפלר, מוצאים שיטה לזקק נפט. הצריכה והמחירים של שומן לוויתנים יורדים במהירות - האם יש לנו כאן אפקט דיפלציוני גדול (כי הרי מחיר השומן יורד דרסטית) או קטן (כי גם הצריכה יורדת בחדות ואז המשקולת של המחיר צריכה לקטון). אני חושב שאפקט קטן מתאר את המציאות יותר טוב.
* אני וחבר שלי, גייטס, בונים קופסת איקס למשחקי טלוויזיה. עם הזמן מחיר הקונסולה יורד ומכירותיה עולות - יותר אנשים, קונים יותר קונסולות בפחות כסף. נשמע כמו אפקט דיפלציוני לגיטימי לחלוטין ואין צורך לצמצמו למימדים של השנים הקודמות.

* כן, אבל האתר שלהם זוועה. לעיתונאים ומחלקות באקדמיה לדוגמא, הלמ"ס מחלק חוברות מפורטות יותר עם משקולות ספציפים לכל מוצר. תחת חוק חופש המידע, אתה גם רשאי לקבל גישה לחומר הזה (הוא לא מסווג). לעיתים תוכל אפילו לראות בעיתון פירוט, כמו כאן לדוגמא

מה הבעיה כאן?

אתה נובח על העץ הלא נכון. הלמ"ס בישראל (בינתיים pray! ) עושה עבודה סבירה (חוץ מהנק' שהעלתי למעלה ואשר אם היו מטופלות, יכולות להוות בלם נגד בועת נדל"ן). הבעיה האמיתית היא אלו שמשתמשים בנתונים. כאשר בנק ישראל התחיל לדבר במונחים של אינפלציית ליבה (אינפלציה מינוס דיור, אוכל ואנרגיה. :-R יעני נשאר רק האקס-בוקס) אני התחלתי לרעוד (לא לחינם הפד של גרינספן התחייב לשמור על אינפלציית ליבה של 2% בעוד מחירים של כל מה שבאמת חשוב עולים כמו מטורפים. הנה גם מאמר של פלוצקר מלפני 4 שנים שמתריע על התופעה)
נערך לאחרונה על ידי שומר הלילה בתאריך 16 פברואר 2010, 11:43, נערך 2 פעמים בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

הודעהעל ידי לא מתחכם » 16 פברואר 2010, 09:42

מצטרף לתודה על הפוסט וההבהרה,
החכמתי
:idea:
סמל אישי של המשתמש
לא מתחכם
בערך משקיע

קיבל: 0 תודות

הודעהעל ידי צאלון » 16 פברואר 2010, 19:19

שומר הלילה, הדוגמאות שלך מעניינות ומעוררות מחשבה.

אני רוצה לדבר על מוצרים שלפתע הופכים להיות נדירים, למשל בעקבות מחלה חקלאית או אסון טבע.

לדעתי כאשר מסתכלים על התנהגות הצרכן במקרים כאלה, צריך להבדיל בין זגזוג אדיש ובין התפשרות כואבת.
זוהי הבחנה סובייקטיבית אבל יש לה השפעה מדידה על התנהגות המחירים.
כמובן שזאת לא דיכוטומיה ויש הרבה מקרי ביניים. במקרי הביניים אנחנו נראה התנהגות ביניים.

התפשרות כואבת: הצרכן נאלץ לעבור לתחליף שהוא רואה אותו כנחות בהרבה או לא מתאים. למשל: סלמון => נקניקיות.
זגזוג אדיש: הצרכן עובר בין מוצרים שהוא רואה אותם כשווי ערך או דומים מאוד. דוגמא אפשרית: אפרסק => נקטרינה. (המחלה תוקפת עצי אפרסק בלבד).

במקרה של התפשרות כואבת המוצר המקורי (סלמון) אמור להתייקר מאוד, בעוד שהתחליף הנחות (נקניקיות) אמור להתייקר במידה פחותה, אם בכלל (תלוי בנסיבות).
במקרה של זגזוג אדיש המחיר של שני המוצרים הדומים מאוד (אפרסק ונקטרינה) אמור לעלות או לרדת ביחד, בשיעור דומה, בהתאם להיצע ולביקוש המאוחדים שלהם, כאילו מדובר בשני יצרנים של אותו קומודיטי.

היחס בין התייקרות המוצר המקורי ובין התייקרות התחליף יכול לתת אינדיקציה עד כמה הצרכן חורק שיניים ומתפשר, או מזגזג באדישות.

המשמעות של התפשרות כואבת היא שהצרכן נאלץ לבחור בין ירידה ברמת החיים ובין תשלום גבוה בהרבה עבור אותו סיפוק.
המשמעות של זגזוג אדיש היא שהצרכן *לא* נדרש לשלם (הרבה) יותר עבור אותו סיפוק.

מדד טוב צריך לשקף התפשרות כואבת על ידי עליה גדולה יחסית, וזגזוג אדיש על ידי עליה קטנה יחסית, אם בכלל.

בוא נשווה בין שיטות חישוב שונות ונראה איך הן מתמודדות עם התפשרות כואבת ועם זגזוג אדיש:

* השיטה האמריקאית מתיימרת אולי לטפל בכך באמצעות התאמות מלאכותיות שדורשות הרבה שיקול דעת.
שנינו מסכימים שזאת שיטה בעייתית ופגיעה למניפולציה, ולכן בוא נעזוב אותה בצד.

* בשיטה שהצעתי בהודעה הקודמת המשקולות נקבעות פעם בשנה לפי נתוני צריכה ממוצעים של 10 שנים אחרונות (ממוצע נע).
כתוצאה מכך המשקולות משתנות באיטיות ובהדרגה על פני מספר שנים, ואינן מושפעות כל כך משינויים פתאומיים בנתוני הצריכה.

במקרה של התפשרות כואבת, מחירו של המוצר המקורי (סלמון) מתייקר מאוד, כפי שראינו.
היות שהמשקולת שלו במדד שהצעתי נשארת גבוהה, המדד יראה התייקרות גדולה יחסית, שתשקף את הירידה ברמת החיים. (תוצאה רצויה בעיני).

במקרה של זגזוג אדיש, שני המוצרים יתייקרו במידה דומה, לא גבוהה במיוחד, אם בכלל.
היות שהמשקולת המאוחדת של שניהם במדד שהצעתי נשארת גבוהה, המדד יראה התייקרות מסויימת, לא גבוהה במיוחד, אם בכלל, שתשקף את שימור רמת החיים. (תוצאה רצויה בעיני).

* בשיטה הנהוגה בישראל (להלן: המדד הישראלי) המשקולות מתעדכנות פעם בשנתיים עד חמש, לפי נתוני הצריכה העדכניים של אותו זמן (שנים עשר חודשים אחרונים, אני מניח).
המשקולת של המוצר שהפך נדיר וצריכתו התמעטה מוקטנת בצורה דראסטית, כך שהשפעתו על המדד מצטמצמת בצורה דראסטית.

במקרה של התפשרות כואבת, מחירו של המוצר המקורי מתייקר מאוד, כפי שראינו.
אבל היות שהמשקולת שלו במדד הישראלי מצטמצמת דראסטית, המדד לא מראה התייקרות גדולה, ולא משקף את הירידה ברמת החיים. (תוצאה גרועה בעיני).

לסיכום: המדד הישראלי נוהג בהתפשרות כואבת ובזגזוג אדיש בדיוק באותו אופן, ובעיני זאת בעיה.
בדומה למדד האמריקאי יתכן שגם הוא ממוקד מדי בהישרדות ולא ברמת חיים (אני מסכים שהבעיה פחות חמורה מאשר במדד האמריקאי).
צאלון
משקיע בערך

הודעהעל ידי שומר הלילה » 17 פברואר 2010, 22:34

אתה צודק שהשיטה הישראלית סובלת מבעיות, אבל גם בשיטה שלך דוגמאות של מעבר בין 2 מוצרים (מעבר בין שומן לוויתנים לנפט) גורמות לאפקטים דפלציונים מבורכים לקטון ללא צורך, למשך חלון הזמן אפקטיבי של עד 10 שנים, כך שהטרייד-אוף שאתה מציע, לא בהכרח שווה את זה. בכל מקרה, כמו שכתבתי, הבעיות האקוטיות היא לא בשיטה הישראלית, אלא במשתמשי הנתונים בבנק ישראל.

עוד בעיה היא הצפיות הגבוהות - אתה מנסה להפוך את מדד האינפלציה למדד לרמת החיים. לא משנה איך נסדר את זה, זה לא יעבוד. כל שיטה שנציע תסבול מבעיית כימות סובייקטיבי של "בעקבות פעולה שוקית, כמה עלינו/ירדנו ברמת החיים". הדבר היחיד שאפשר לנסות ולעשות הוא לצמצם את הכימות הסובייקטיבי הזה. אבל הטלת יהבנו על מספרים, כמובן מתעלמת מהגורם האנושי של בחירת הצרכן (לא טעית - זהו האייק מדבר אליך 8-) ). תל"ג (כמדד לרמת חיים) סובל מאותם בעיות , כי הרי לפי התל"ג רימון יד בשווי 100 דולר שווה לאייפוד בשווי 100 דולר ומכאן הדרך לחשיבה מסוג של "מלחמה זה טוב לכלכלה" היא קצרה מאוד.
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

הודעהעל ידי צאלון » 18 פברואר 2010, 04:53

לדעתי המדד שהצעתי היה מבטא היטב את העליה ברמת החיים בעקבות המעבר משומן לוויתנים לנפט.

ראשית, הערת אגב: המעבר לנפט הוזיל מוצרים ושרותים רבים, כך שההוזלה היתה באה לידי ביטוי גם אם שומן לוויתנים ונפט בכלל לא היו נכללים במדד. אבל בוא נניח את זה בצד.

שנית, אני מניח שהצרכן בתקופה ההיא התייחס לשומן לוויתנים ולנפט כאל שני קומודיטיז שעושים את אותה עבודה.
אם זהו אכן המצב, אז המחיר של שניהם היה אמור לעלות או לרדת ביחד, כמוצר אחד (פחות או יותר).
אם כך, זה לא כל כך משנה מה היתה המשקולת של כל אחד מהם במדד שהצעתי, מה שחשוב זאת המשקולת המאוחדת שלהם.
(תוך 10 שנים המשקולת של הנפט היתה דוחקת כליל את זו של שומן לוויתנים).

בכל אופן, אם ההיעלמות של שומן לוויתנים היתה כל כך מהירה, עד שכבר לא היה ניתן לקבל ציטוט מחיר לגביו, אז לדעתי עורכי המדד שהצעתי היו רשאים להמיר את המשקולת של שומן הלוויתנים בנפט, לפי יחס המחירים ביניהם בתקופה שבה עדיין נסחרו במקביל.

שומר הלילה כתב:עוד בעיה היא הצפיות הגבוהות - אתה מנסה להפוך את מדד האינפלציה למדד לרמת החיים.

האמת שהייתי מעדיף להשתמש בזהב כמדד לאינפלציה...
לא יודע האם ועד כמה אפשר למדוד רמת חיים. רק רציתי להראות שחישוב המשקולות לפי ממוצע של מספר שנים יתן תוצאות טובות יותר גם מבחינת שיקולים של שינוי ברמת החיים.
כלומר, רציתי להראות שהעדכון האיטי וההדרגתי של המשקולות על פני מספר שנים הוא לא חיסרון אלא יתרון.

לסיום, בעייתיות נוספת במדד הישראלי: מועדי העדכון של המשקולות נתונים לשיקול דעת ("בין שנתיים לחמש שנים"), מה שפותח פתח למניפולציות.

meir-h כתב:אולי תפנה שאלותך או הדיון במייל ללמס ונקבל תובנות חדשות.

קשה לי עם בירוקרטיה... :)
אולי מישהו יודע כמה עלתה מנת פלאפל בתחילת שנת 2000? :)
אשמח לתשובה...
צאלון
משקיע בערך

הודעהעל ידי שומר הלילה » 18 פברואר 2010, 18:49

לפני הכל, משהו שראיתי היום ביוטיוב על אינפלציה:

הייתי מכור לסדרה הזאת בגיל 8, לא פלא שיצאתי כזה לסה-פריסט dance! .

אחרי שצחקנו ונהנו אפשר לעבור לחלק האומנותי:

נתת את דוגמאות, שתי המוצרים השווים והתחלופה הגרועה. מה שכיוונתי אליו בדוגמת הנפט היא התחלופה הטובה - הציבור משתמש במוצר א' ומופיע מוצר ב' טוב יותר ואולי גם זול יותר. מחיר א' מתרסק אבל גם השימוש בו. עכשיו אנחנו צריכים לסחוב עלינו "גיבנת דיפלציונית" לא מוצדקת למשך 10 שנים. אני לא רואה איך זה יותר מדוייק מהשיטה הנוכחית (שלא תבין אותי לא נכון, אני לא חושב שיש הבדל דרמטי בין 2 השיטות והמספרים יצאו בערך אותו דבר)

עוד משהו:

עד שכבר לא היה ניתן לקבל ציטוט מחיר לגביו, אז לדעתי עורכי המדד שהצעתי היו רשאים להמיר את המשקולת של שומן הלוויתנים בנפט, לפי יחס המחירים ביניהם בתקופה שבה עדיין נסחרו במקביל.

חשבתי שהמטרה היא לצמצם את הגורם האנושי-סובייקטיבי ככל האפשר, אז אתה הולך מאחורי הגב שלי ופותח להם דלת צדדית? :!! לא יפה צאלון, פעם הבאה לא תקבל את המפתחות לצוללת של הלמ"ס. :twisted:
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

הודעהעל ידי צאלון » 18 פברואר 2010, 23:00

אאוצ', החרמת לי את המפתחות! {ouch}

לא יודע אם הייתי מצליח לתקן את המדחום האופטימי מדי של הלמ"ס, אבל בינתיים שום דבר לא עוצר את מזרק הרעל המוניטרי...

אתה צודק שפתחתי פתח לשיקול דעת לגבי החלפת מוצרים נכחדים, אבל נראה לי שהוא צר בהרבה מזה שקיים במדד הנוכחי.
שים לב שהצעתי שמוצר יוחלף רק כאשר כבר *לא ניתן* להשיג עבורו ציטוט מחיר.
וגם אין שום שיקול דעת לגבי יחסי האיכות בין המוצרים. ההחלפה מתבצעת לפי יחסי המחיר ביניהם בתקופה שבה עדיין נסחרו במקביל.
שיקול הדעת היחיד הוא בקביעה שמוצר א' החליף את מוצר ב', שנכחד.

ברור שהייתי מעדיף דרך אוטומטית לחלוטין לפליטת מוצרים נכחדים מהמדד.
אולי עוד אחשוב על משהו... (הנושא לגמרי חדש לי).
אבל הקושי הזה לא מצדיק לדעתי לעשות reset כולל למדד על סמך נתוני צריכה של שנה אחרונה בלבד.

תחשוב לרגע על סייקל כלכלי שמתפרש על פני מספר שנים.
בניית המשקולות מחדש על סמך נתוני צריכה של שנה אחת, בשיא המשבר, היא לא בעייתית בעיניך?
התחלופה הגבוהה יחסית הופכת את המדד הזה לפחות אמין בעיני.
המדידה יותר אמינה בעיני כאשר הסל נשאר קבוע עד כמה שאפשר (אך לא יותר מזה) והמחירים הם אלה שמשתנים.

כל עוד ניתן להשיג ציטוט מחיר של שומן לוויתנים ונפט, המשקולת המשותפת שלהם היא זו שחשובה.
אם ההוזלה היתה חד פעמית, המדד ישקף ירידה חד פעמית.
אם היה תהליך מתמשך של הוזלה בעקבות מציאת כמויות הולכות וגדלות של נפט, המדד ישקף ירידה מתמשכת.
אני לא רואה פה בעיה כל עוד אפשר להשיג ציטוט מחיר של שניהם.

והשאלה עדיין בתוקף: למישהו יש נתונים לגבי המחיר של מנת פלאפל בתחילת שנת 2000?
צאלון
משקיע בערך

הבא

חזור אל כללי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד