איך אני בוחר במה להשקיע - חלק ה' – ועוד יחסים פיננסים

דיונים על שיטות השקעה שונות על ידי שימוש בניתוחים יסודיים

איך אני בוחר במה להשקיע - חלק ה' – ועוד יחסים פיננסים

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 08 ינואר 2009, 12:29

ממשיכים.

כדי לא לעייף אותנו לגמרי, החלטתי להציג בפניכם שלושה יחסים פיננסים (אחד מהם טרי טרי שרק התחלתי להשתמש בו!) ואז בפוסט הבא, אכתוב על שלושת הדרכים בהם אני מחשב מחיר נכון (הכי כיף כשכולם קרובים אחד לשני ורחוקים אי שם מעל המחיר הנוכחי, כמובן).

אז ככה,

את שני היחסים האלה אימצתי בעקבות תגובה של מישהו באתר כלשהוא (שלא תגידו שאני לא נותן קרדיט, הא? Wink רק שלצערי, אני לא זוכר את שמו ואיפה זה היה):

הראשון הוא Ev/op והשני הוא ev/cf.

שני היחסים קלים מאוד לחישוב, ברגע שיודעים את הEV.

EV=enterprise value=שווי החברה והוא מחושב כך:

מספר המניות כפול מחיר למניה פלוס החובות מינוס המזומנים.

אין כאן טעות דפוס, למי שיתהה (או יטעה), אלא הסבר הגיוני. לצורך הנוחות, אשתמש בדוגמא:

נניח ואני רוצה לקנות עסק שיש לו חובות של מיליון דולר ומזומנים של 5 מיליון דולר.

העסק מוצע למכירה (100% מהמניות) במחיר 50 מיליון דולר.

ברור שעם קניית העסק, המזומנים בקופה הופכים להיות שלי.

לכן, העסק עולה לי למעשה:

50 מיליון פחות 5 מיליון שבקופה ועוד מיליון שאני אהיה חייב כבעל העסק = 46 מיליון והעסק שלי (במקביל לכך שיש לי עכשיו 5 מיליון בכיס. כלומר, בקופה).

אני מקווה שזה ברור.

עכשיו, כשמצאנו את הEV, ההמשך הוא פשוט:

פעם אחת מחלקים אותו ברווח התפעולי ומקבלים מספר.

פעם שנייה מחלקים אותו בתזרים התפעולי ומקבלים מספר.

כמה שהמספר (או בז'רגון של הח'ברה המגניבים: המכפיל) יותר נמוך, ככה (לכאורה) יותר טוב.

פשוט וקל, נכון?

נסו ותהנו!

את המכפיל האחרון להיום אימצתי בעקבות קריאה בבלוג של עידו מרוז (לינק בפורום "אתרים אחרים" – לכו, לכו, כיף שם) והוא p/s, או בעברית: מכפיל מכירות.

המכפיל מחושב גם כן באופן מאוד פשוט:

מספר המניות כפול המחיר למנייה חלקי סך ההכנסות.

נכון פשוט?

בהצלחה!
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 288 תודות
קיבל: 58 תודות

Re: איך אני בוחר במה להשקיע - חלק ה' – ועוד יחסים פיננסים

הודעהעל ידי דוד » 08 ינואר 2010, 12:06

אני קורא את כל הפוסטים והם מאוד מעניינים, הבעיה היא שלמשקיעים מתחילים קשה להבין מה הוא מכפיל טוב?
מתחת לאיזה מספר?
הרי גם 9 יכול להיות נמוך, וגם 0.9 - תלוי למה אתה משווה?

אשמח אם תפרט לגבי כל מכפיל, מה עלינו לחפש? כלל אצבע כלשהו.

כמובן שגם צריך להשוות למכפיל הממוצע באותו ענף (האם יש דרך נוחה למצוא אותו בארץ?)

תודה רבה!!
דוד

נתן: 0 תודות
קיבל: 9 תודות

Re: איך אני בוחר במה להשקיע - חלק ה' – ועוד יחסים פיננסים

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 10 ינואר 2010, 01:59

דוד כתב:אני קורא את כל הפוסטים והם מאוד מעניינים, הבעיה היא שלמשקיעים מתחילים קשה להבין מה הוא מכפיל טוב?
מתחת לאיזה מספר?
הרי גם 9 יכול להיות נמוך, וגם 0.9 - תלוי למה אתה משווה?

אשמח אם תפרט לגבי כל מכפיל, מה עלינו לחפש? כלל אצבע כלשהו.

כמובן שגם צריך להשוות למכפיל הממוצע באותו ענף (האם יש דרך נוחה למצוא אותו בארץ?)

תודה רבה!!

היי דוד,

אני שמח שאתה נהנה :-)

השאלה מהו המכפיל הטוב (או הנכון, כמו שאני אוהב לקרוא לו) היא שאלת מיליון הדולר.

בחלק ו' אני כותב על מכפילים שאני נעזר בהם אבל הסיפור הזה לא לחלוטין מעודכן (אני גם אפנה משם לתגובה שלי כאן). לדוגמא, כתבתי שם על מכפיל 12 לחברה קטנה, בעוד היום אני הרבה פעמים נותן מכפיל של 7-8 לחברות קטנות יחסית.

השינוי נובע גם מהשינוי שחל בעולם, החל מריביות וכלה בתאוות בצע בכלל. באופן כללי, נהייתי יותר זהיר (ואני מקווה שגם יותר חכם).

אפרופו יותר חכם, תמיד טוב להסתכל אחורה כמה שנים (3-10) ולראות מהו המכפיל ההסטורי הממוצע. זה דורש עבודה שאני בדרך כלל עצלן מדי מכדי לעשות אותה (שנתיים שלוש אני עוד בודק מדי פעם... :? ), אבל תכלס זה יכול מאוד לעזור בהחלטה של המכפיל הנכון.

כמו שציינת, דרך נוספת לבדוק את המכפיל הוא להסתכל מהו המכפיל הענפי. לשמחתי גיליתי שכלכליסט נותנים את המידע הזה עבור כל מנייה (למרות שתמיד כדאי לקחת בע"מ מידע שמתקבל מצד ג' - יכול להיות שנפלו טעויות, שהוא לא מעודכן וכו').

מילה נוספת, באופן כללי, אני בעד להיות זהיר וללכת על מכפילים נמוכים יחסית (במאמר מוסגר: הגעה למחיר הנכון לא בהכרח מחייבת מכירה טוטאלית).

לסיכום, לצערי, אין נוסחת קסם. לא למכפיל הנכון ולא לשום נושא אחר בהשקעות. כל המשוואות והיחסים הם כלי עזר, לא יותר.

אני אצטט פה את גראהם:
no system or formula will guarantee superior market results.

או בתרגום חופשי:
שום שיטה או נוסחא לא תבטיח תשואות שוק עודפות.

בהצלחה!
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 288 תודות
קיבל: 58 תודות

חזור אל שיטות השקעה - יסודי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד