תזרימים לעומת רווחים mauboussin

דיונים על שיטות השקעה שונות על ידי שימוש בניתוחים יסודיים

תזרימים לעומת רווחים mauboussin

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 17 ינואר 2009, 11:47

בפורום הישן העלה 007 קישור לסקירה מעניינת שנכתבה על תזרים מול רווחים.

הפוסט נמצא כאן: http://www3.diburim.co.il/viewtopic.php ... 069&alias=

לשם הנוחות (ולמקרה שהחברה שפרסמה את הסקירה תחליט להסיר אותו בעתיד), אני מצרף את הסקירה גם כאן.

לקח לי קצת לקרוא את המאמר, אבל בהחלט מעניין.

למותר לציין שלמרות שהקובץ הינו בן 40 עמודים, המאמר עצמו הוא בן 9 עמודים (היתר זה התזרים והרווחים של חברות הדאו ג'ונס).

לטובת אלו שאינם חובבי קריאה באנגלית, החלטתי לסכם את הנקודות העיקריות שאני חושב שכדאי וחשוב לקחת אותם הלאה איתנו.

מתחילים:

קודם כל, מאוד אהבתי את הציטוט של אלפרד רפפורט: "מזומנים הם עובדה, רווח הוא דעה". את הרעיון שבבסיס המשפט הזה המאמר מרחיב ומספר שישנם מספר דרכים חוקיות לחשב ריווחיות של חברה בעוד התזרים הוא למעשה הרבה יותר קשיח.

אומנם אפשר להזיז חלק מהתזרים מהמימוני לתפעולי בטענות שונות אולם, ככלל, התזרים הוא תכלס מה שיש (בהנחה שהחברה לא מרמה, כמובן).

כמו כן, רווחים מציגים תמונה מאוד מוגבלת שכן אינם מתייחסים, בין היתר, לצרכי הון, רכישת מניות ועוד.

בסופו של דבר, ערך נוכחי של חברה הינו סך התזרימים העתידיים הצפויים. אף על פי כן, 99.1% מהאנליסטים מציגים את הרווח למניה בסקירתם ורק 12.8% מהם מציגים את תזרים המזומנים.

מה שחמור עוד יותר הוא שכמעט 80% מהמנכ"לים שנשאלו אמרו שהם היו מוותרים על פרוייקטים שייצרו ערך אם זה יבוא על חשבון הרווח למנייה.

כל זאת, כשבתכלס, גם בתיאוריה וגם בפרקטיקה, המחקרים מראים שהשוק, לאורך זמן, מתחשב הרבה יותר בתזרים מאשר ברווחים.

באופן כללי, בעשור עד לשנת 2007, תזרים המזומנים היה בממוצע 95.9% מהרווח התפעולי הנקי במניות שנדגמו (דאו ג'ונס בשינויים קלים להסרת רעשי רקע), כלומר בכל מקרה זה קרוב למדי, אולם ישנן סטיות בשנים השונות ומשקיע הערך צריך לשים לב לכך.

המאמר גם ציין שככלל, בחברות שמבוססות על נכסים לא מוחשיים (תוכנה וכו') יחס התזרים לרווחים גבוה יותר בדר"כ מבחברות מבוססות על נכסים מוחשיים.

אני חושב שאלו היו הנקודות העיקריות.

שבת שלום :-)
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקובץ המצורף להודעה זאת.
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 280 תודות
קיבל: 57 תודות

חזור אל שיטות השקעה - יסודי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד