איך אני בוחר במה להשקיע - חלק א'

דיונים על שיטות השקעה שונות על ידי שימוש בניתוחים יסודיים

איך אני בוחר במה להשקיע - חלק א'

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 08 ינואר 2009, 12:02

טוב, אני חייב להתוודות שאני די עצלן.

כבר הרבה זמן שאני רוצה לכתוב את סדרת הפוסטים האלה, אבל בגלל שאני יודע שזאת הולכת להיות סדרה ארוכה, אז דחיתי ודחיתי ואמרתי לעצמי שכאשר מישהו ישאל איך הגעתי לחישוב זה וזה, אז אתחיל לכתוב את הסידרה.

ובכן, אתמול הגיע היום וקיבלתי את הדחיפה לה הייתי זקוק בהודעה פרטית מדלית (תודה דלית!), אז הנה מתחילים:

איך אני בוחר במה להשקיע?

טוב, קודם כל אני נמנה על סקלת המשקיעים היסודיים. לא שאני חושב שאין ערך לניתוח הטכני, במיוחד לבחירת זמני קנייה ומכירה, אבל ככלל, אני מאמין שתנודות המנייה לא מנבאת את העתיד, אלא רק מרמזת עליו, במקרה הטוב, ורמיזה היא לא סיבה מספקת לביצוע קנייה או מכירה.

מה כן סיבה מספקת?

או, אז זהו, שאין אחת.

יש הרבה (אמרתי לכם שתהיה סידרה ארוכה).

בפוסט הזה אני אמנה את הסיבות הכלליות, נקרא להן.

באופן כללי, הסיבות שלי להשקעה בחברה נחלקות, בגדול, לאמונה וידיעה:

אמונה - פה נמצאות הסיבות שאני לא יכול להוכיח, אלא רק מעריך, מאמין ומקווה שאני צודק:
- ציפיה שהמנייה תעלה יותר מהשוק, מסיבות שונות
- ציפייה שהמגזר כולו יעלה יותר מהשוק (תרופות לדוגמא - יותר אנשים מבוגרים = יותר תרופות, מים ואנרגיה ירוקה - מסיבות מובנות, הודו - בצמיחה מטורפת. נסעתי לשם בעצמי. בדקתי. אללה איסתר, וכו').

ידיעה - הגעה למסקנה, באמצעות חישוב, שאני קונה חברה במחיר מציאה. זהו שלב מסוכן כי יכול להיות שהשוק מתמחר את המנייה נכון, כי מחר המוצר המוביל הולך להפסיק להמכר, לדוגמא, או מכל סיבה אחרת. אני מניח שגם בידיעה יש קצת צורך באמונה ותפילה שלא טעיתי Laughing

את החישובים עצמם אותם אני עורך, אני אפרט בפוסטים הבאים, אבל בכל זאת נקודה חשובה מאוד לגבי הדו"חות.

חייבים לקרוא אותם.

סורי.

זה המצב.

לא חייבים לקרוא את כל הברברת, ותאמינו לי שעם הזמן הרפרוף נהיה מהיר יותר ואיכותי יותר (יודעים מה מחפשים ואיפה זה נמצא בערך), אבל חייבים לקרוא את הדו"חות.
יש שם מידע שפשוט אי אפשר לעבוד בלעדיו: חוזים שבוטלו/הוארכו/נחתמו, חילופי מנהלים, מידע צופה פני עתיד, הסברים על הביצועים ועוד ועוד.

וזה מזכיר לי, בכלל צריך להשאר מעודכנים, לא רק פעם בשלושה חודשים.
המשקיעים בחברות בארץ - תרשמו למאיה ותקבלו אימייל כל פעם שחברה שלכם מוציאה הודעה לבורסה.
משקיעים בחברות בחו"ל - אני ממליץ על פתיחת תיק וירטואלי ביאהו. שם גם תראו כתבות שמתפרסמות באתרים אחרים על החברות שבתיק שלכם. אפשר גם לקבל הודעות לאימייל או למסנג'ר מהם.

מבחינתי (ואגב, זה גם המצב בפועל, כמובן) אני הבעלים של החברות בהן אני משקיע את כספי. לא הבעלים היחיד, כמובן, אבל אחד הבעלים.

עכשיו, נאמר שאין בורסה, ומישהו מציג בפניכם "שיטה" למה כדאי לכם להשקיע במכולת של יוסי ולא במכולת של ברוך. הייתם משקיעים את כספכם באופן עיוור על סמך אותה "שיטה" או הייתם עושים קצת מה שנקרא בשפה יפה "בדיקות נאותות" לבדוק איפה הכי כדאי להשקיע את כספכם היקר?

אני מניח שהייתם בודקים מי המנהלים, העובדים, החובות, הכספים, הלקוחות וכו' וכו', נכון?

אז בבורסה זה הרבה יותר קל. החברות המועמדות לרכישה על ידכם חייבות להצהיר על כל הדברים שמעניינים אתכם, בתור רוכשים פוטנציאלים.

איפה הן מצהירות את כל זה?

נכון מאוד.

בדו"חות שאתם חייבים לקרוא! Smile

אז לסיכום החלק הראשון:

אני משקיע בחברות אותן בדקתי (לפחות על ידי קריאת הדו"חות, אני מעדיף גם להכיר את המוצרים ולהאמין בהם, ואם אפשר גם להתרשם מהבעלים, המנהלים והעובדים) שפועלות בשווקים שאני מאמין שיצמחו, ושנסחרות במחיר נוח.

בקיצור, יש לי עיניים גדולות. Shocked :

אני רוצה חברה מנצחת במחיר של קניית ערך שפועלת בשוק של צמיחה Cool

ותאמינו או לא, יש כאלה, במיוחד בימינו Smile

בחלק הבא אכנס יותר לדו"חות ולחישובים, אני אשתדל שזה יהיה מתואם עם דו"ח חדש שייצא לאחת החברות בהן אני מושקע, כך שיהיה יותר מעניין לכולם Smile

ערב טוב!
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 292 תודות
קיבל: 58 תודות

חזור אל שיטות השקעה - יסודי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד