זכויות מיעוט

דיונים על שיטות השקעה שונות על ידי שימוש בניתוחים יסודיים

זכויות מיעוט

הודעהעל ידי GizM0 » 19 דצמבר 2009, 22:57

מישהו יודע להסביר מה זה זכויות מיעוט בסעיף ההון העצמי במאזן?
אולי קישור לאיזשהו מקור המסביר את העניין בפירוט ונותן דוגמאות רלוונטיות...

אשמח לכל מידע בנושא.

תודה.
סמל אישי של המשתמש
GizM0
לא גורו

נתן: 28 תודות
קיבל: 32 תודות

Re: זכויות מיעוט

הודעהעל ידי עדו מרוז » 20 דצמבר 2009, 06:35

זכויות מיעוט הן החלק בחברת בת של החברה אשר לא שייך לחברה.
קח למשל את פיליפ-מוריס (PM) - עד ללפני שנתיים החברה החזיקה 80% מקראפט (KFT). לפי חוקי החשבונאות, אם לחברה מסוימת יש החזקה ביותר מ-50% בחברה אחרת, חברת האם צריכה לדווח על כל הנכסים והחובות של חברת הבת בדוחות החברה, ובסוף להוריד את החלק היחסי של חברת הבת שלא נמצא ברשותה.

אם נחזור ל PM - נניח של PM היו 100 מליון דולר מזומן ול KFT היו 50 מליון דולר מזומן - במקרה זה PM צריכה לרשום במאזן כאילו יש לה 150 מליון מזומן (וזאת למרות שרק 80% מה-50 מליון של KFT באמת שייכים ל PM). אותו כנ"ל לגבי נכסים וחובות אחרים של KFT. נגיד למשל שהשווי של הציוד של PM עומד על מיליארד ושל KFT על שני מיליארד, אז PM תרשום שסך הציוד שלה עומד על 3 מיליארד.

בסוף המאזן PM רושמת את ההון העצמי שלה - כלומר את סך הנכסים פחות סך החובות. נגיד שבמקרה של PM מדובר במיליראד דולר, אבל מתוך זה נגיד ש-500 מליון שייכים ל KFT. אז מתחת למיליראד דולר הון עצמי, תרשום PM שזכויות המיעוט שוות ל 100 מליון (20% מתוך ה 500 מליון של KFT). מאה מליון אלו אינם שייכים לבעלי המניות של PM, אלא לבעלי המניות האחרים של KFT (מה שנקרא בעלי מניות המיעוט של KFT).

כך שלמעשה ההון ששייך באמת לבעלי המניות של PM הוא 900 מליון.
עדו מרוז
http://www.lichyot.com
סמל אישי של המשתמש
עדו מרוז
משקיע בערך

נתן: 0 תודות
קיבל: 6 תודות

הודעהעל ידי GizM0 » 20 דצמבר 2009, 21:25

היי עדו, תודה על התשובה.

בהמשך לתשובך רציתי לדון בדוגמא של 2 מניות של חברת אם וחברת בת:

חברת הבת: תאת טכנולוגיות - חברה דואלית הנסחרת בבורסת ת"א ובבורסת הנאסדק (TATTF).
חברת האם: תאת תעשיות - נסחרת בבורסת ת"א.

בנוסף יש את חברת הסבתא - ישאל, שגם היא נסחרת בבורסת ת"א, אבל בוא נוציא אותה לרגע מהדיון לצורך הפשטות.

על פי המידע במאיה, חברת האם תאת תעשיות מחזיקה 43.63% ממניותיה של חברת הבת תאת טכנולוגיות.
למיטב הבנתי תאת טכנולוגיות (הבת) היא האחזקה היחידה של תאת תעשיות (האם).
להלן המאזן של תאת טכנולוגיות (הבת):
נכסים שוטפים - 368.3
נכסים בלתי שוטפים - 102
התחייבויות שוטפות - 40.9
התחייבויות בלתי שוטפות - 44.8
הון עצמי - 384.6

להלן המאזן של תאת תעשיות (האם):
נכסים שוטפים - 368.8
נכסים בלתי שוטפים - 99.5
התחייבויות שוטפות - 96.8
התחייבויות בלתי שוטפות - 33.5
הון עצמי - 338
מזה זכויות מיעוט - 234.5

כמה שאלות:
1. האם הכלל של דיווח הנכסים והחובות של חברות הבת הינו רק עבור אחזקות של יותר מ-50% או עבור כל חברה בת כלשהי? בדוגמה הנ"ל האחזקה היא של מתחת ל-50% ועדיין כל נכסי וחובות חברת הבת מדווחים בדוחות חברת האם.
2. האם יש קשר לאחזקה של כ-10% מחברת הבת על ידי חברת הסבתא ישאל?
3. מה קורה כאשר יש שרשור אחזקות - לדוגמא חברת האם מחזיקה מעל 50% מחברת הבת אשר מחזיקה גם היא מעל 50% מחברת האם? האם זה מקרה זהה לזה שחברה רוכשת את המניות של עצמה בשוק?

ועכשיו לחידה: שווי השוק של תאת תעשיות 86.2M ש"ח ואילו שווי השוק של תאת טכנולוגיות הוא 286.6M ש"ח.
מדובר באותו שוק, שכן 2 המניות נסחרות בבורסה בת"א.
האם יש כאן כשל שוק ותאת תעשיות צריכה להיות שווה הרבה יותר (לפחות 43.6% מה-286.6M ש"ח של תאת טכנולוגיות) או שאני מפספס משהו..?
סמל אישי של המשתמש
GizM0
לא גורו

הודעהעל ידי עדו מרוז » 22 דצמבר 2009, 08:02

עד כמה שאני זוכר:
- אם ההחזקה היא עד 20% - חברת האם מדווחת רק על הדיבידנדים שהיא מקבלת מחברת הבת
- בין 20%-50% - חברת האם מדווחת על החלק היחסי ברווחי חברת הבת
- יותר מ 50% - החברה מדווחת על כל הרווחים (כמו גם ההון) ומורידה את זכויות המיעוט

הנתונים שנתת לא מסתדרים כי נראה שההון של תעשיות נמוך מידי. שלח לי לינקים לדוחות, ואני אבדוק.

שרשור החזקות לא אמור לשנות את הנ"ל. כלומר חברת הבת תדווח על ההון שלה כולל ההחזקה שלה, וחברת האם תדווח על ההחזקה שלה בחברת הבת. וכן, אם חברת הבת קונה מניות בחברת האם, אז זה קצת דומה לקנייה עצמית של מניות ע"י חברת האם, אבל המניות עדיין קיימות (ולא נמחקות כמו במקרה של קנייה עצמית).
עדו מרוז
סמל אישי של המשתמש
עדו מרוז
משקיע בערך

הודעהעל ידי GizM0 » 22 דצמבר 2009, 13:19

הדוח של תעשיות כאן:
http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp ... _cd=486484

הדוח של טכנולוגיות כאן:
http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp ... _cd=486490

2 החברות מדווחות ב-$ אמריקאי, הנתונים שהבאתי תורגמו לש"ח.

תודה
סמל אישי של המשתמש
GizM0
לא גורו

הודעהעל ידי עדו מרוז » 24 דצמבר 2009, 09:42

אני לא מכיר את החוקים של חברות בארץ, אז יכול להיות שאני טועה. אבל כשאני מסתכל על עמוד 27 במסמך של תעשיות (מאזן החברה), אני רואה שההון של החברה עומד על 89,950,000
מתוך זה 27,547,000 שייך לחברה עצמה, והשאר - יותר מ-62 מליון שייך לחלק היחסי בה היא מחזיקה בחברות הבת.
עדו מרוז
סמל אישי של המשתמש
עדו מרוז
משקיע בערך

הודעהעל ידי עמיחי » 05 ינואר 2010, 00:15

עדו מרוז כתב:זכויות מיעוט הן החלק בחברת בת של החברה אשר לא שייך לחברה.
קח למשל את פיליפ-מוריס (PM) - עד ללפני שנתיים החברה החזיקה 80% מקראפט (KFT). לפי חוקי החשבונאות, אם לחברה מסוימת יש החזקה ביותר מ-50% בחברה אחרת, חברת האם צריכה לדווח על כל הנכסים והחובות של חברת הבת בדוחות החברה, ובסוף להוריד את החלק היחסי של חברת הבת שלא נמצא ברשותה.

אם נחזור ל PM - נניח של PM היו 100 מליון דולר מזומן ול KFT היו 50 מליון דולר מזומן - במקרה זה PM צריכה לרשום במאזן כאילו יש לה 150 מליון מזומן (וזאת למרות שרק 80% מה-50 מליון של KFT באמת שייכים ל PM). אותו כנ"ל לגבי נכסים וחובות אחרים של KFT. נגיד למשל שהשווי של הציוד של PM עומד על מיליארד ושל KFT על שני מיליארד, אז PM תרשום שסך הציוד שלה עומד על 3 מיליארד.

בסוף המאזן PM רושמת את ההון העצמי שלה - כלומר את סך הנכסים פחות סך החובות. נגיד שבמקרה של PM מדובר במיליראד דולר, אבל מתוך זה נגיד ש-500 מליון שייכים ל KFT. אז מתחת למיליראד דולר הון עצמי, תרשום PM שזכויות המיעוט שוות ל 100 מליון (20% מתוך ה 500 מליון של KFT). מאה מליון אלו אינם שייכים לבעלי המניות של PM, אלא לבעלי המניות האחרים של KFT (מה שנקרא בעלי מניות המיעוט של KFT).

כך שלמעשה ההון ששייך באמת לבעלי המניות של PM הוא 900 מליון.

תודה על ההסבר
רציתי להוסיף ולשאול, אם ככה אז למה "זכויות המיעוט" לא מופיע בסוגריים/מינוס?
אם אני רוצה לחשב הון עצמי למטרה כל שהיא, אני צריך להחסיר את "זכויות המיעוט" מההון העצמי?
תודה
עמיחי

קיבל: 9 תודות

הודעהעל ידי עדו מרוז » 05 ינואר 2010, 07:24

עמיחי, הנתונים של זכויות המיעוט כן מוצגות כמינוס. הנה דוגמה מהונג-קונג (הסינים חוסמים את הגישה למאיה, ובשביל להיכנס אני צריך קצת אקרובטיקה, אז אני מעדיף לתת דוגמה מהונג-קונג). זה דוח כספי של חברה שאני מחזיק, חברת נדל"ן שיש לה החזקה בשתי חברות ציבוריות אחרות.

http://www.hkexnews.hk/listedco/listcon ... 228112.pdf

אתה יכול לראות בעמוד 6 שהרווח בחצי השנה עמד על 1.2 מיליארד, אבל מתוך זה 100 מליון שייכים לבעלי זכויות המיעוט, ורק 1.1 מיליארד שייכים לבעלי המניות של חברת האם. אותו דבר קיים גם במאזן שבעמוד 9 - ההון של החברה עומד על 6.7 מיליארד, אבל מתוכו רק 6 מיליארד שייך לבעלי המניות של חברת האם. כלומר כשאתה מנתח את החברה, אתה צריך להתעלם מזכויות המיעוט, כי הרווחים של אלו וההון שלהם אינם שייכים לך - כלומר לבעל המניות של חברת האם.
עדו מרוז
סמל אישי של המשתמש
עדו מרוז
משקיע בערך

הודעהעל ידי עמיחי » 06 ינואר 2010, 14:47

הי, תודה על התגובה
בדף מס' 9 זכויות המיעוט ב08 רשומות בסוגריים וניגרעות מהסכום שמחזיקי המניות של החברה מחזיקים(77,206-11,107=66,099)
ב09 זכויות המיעוט לא רשומות בסוגריים ומתווספות לסכום שמחזיקי המניות מחזיקים(158,202+1,243,173=1,401,375)
מה זה אומר? למה ב08 זכויות המיעוט במינוס וב09 בפלוס?
לפי מה שהבנתי ממך בתגובה הקודמת "זכויות המיעוט" הן תמיד במינוס
אבל מהיסתכלות בדוחות אני לא מצליח להבין את ההיגיון מאחורי זה
תודה רבה עמיחי
עמיחי

קיבל: 9 תודות

הודעהעל ידי עדו מרוז » 06 ינואר 2010, 15:39

על איזה חברה אתה מדבר, אסיה סטנדרט?
אני רואה מספרים אחרים
עדו מרוז