הרצאה של יהודה ברוניצקי ביום ראשון הקרוב 9.1.11

הפניות ודיונים על קטעי וידאו וספרים

מנהל: שומר הלילה

הרצאה של יהודה ברוניצקי ביום ראשון הקרוב 9.1.11

הודעהעל ידי שומר הלילה » 03 ינואר 2011, 22:30

שלום לכולם.

בים ראשון הקרוב, ה-9.1.11, יהודה ברוניצקי, יו"ר ומבעלי חברת אורמת, ירצה במכון ויצמן, רחובות. ההרצאה תתקיים באולם שמידט, בשעה 13:15. מומלץ להגיע ב-13:00 על מנת להנות מהתפוחים, עוגיות, בורקסים וקפה. נושא ההרצאה: "פיתוח אנרגיות מתחדשות בישראל".

אם מישהו מעוניין לבוא להרצאה, אין הוא יכול להיכנס סתם למכון. אם זאת, אני יכול לאשר כניסה (כן, גם עם רכב) לכל מי שחפץ בכך. צרו איתי קשר לפני יום ראשון דרך מערכת ההודעות של האתר או במייל shomer.halayla@investbliguru.com ונתאם משהו.

קחו בחשבון ששפת הברירת מחדל של הרצאה היא אנגלית (אם כי, מרצים מבחוץ לרוב מדברים בעברית).
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

נתן: 28 תודות
קיבל: 55 תודות

2 המשתמשים הבאים הודו ל שומר הלילה עבור ההודעה לעיל:
גיאגיא, ההולך בדרכים

Re: הרצאה של יהודה ברוניצקי ביום ראשון הקרוב 9.1.11

הודעהעל ידי גיאגיא » 06 ינואר 2011, 00:30

אני לא אוכל לבוא לצערי
אני אשמח אם מישהו שיהיה שם יוכל לתת תקציר או נקודות מענינות שעלו בהרצאה
בכל מקרה תודה על ההזמנה
גיאגיא

נתן: 3 תודות
קיבל: 0 תודות

הודעהעל ידי arij » 06 ינואר 2011, 06:08

תודה על ההזמנה
אני לא אוכל להגיע
arij
לא גורו

נתן: 7 תודות
קיבל: 24 תודות

הודעהעל ידי שומר הלילה » 10 ינואר 2011, 18:55

רשמים מההרצאה:

היה אחלה אוכל, הרבה יותר טוב מאוכל שנותנים לפני הרצאה של פרופסורים hmmm

מההרצאה עצמה יצאתי די מאוכזב. במקום לנצל את העובדה הוא מרצה מול אנשי מדע ולהיכנס לקרביים של הטכנולוגיות השונות, ברוניצקי נתן לנו sale-pitch די רדוד יחסית לקהל הספציפי הזה. (רבאק, אנחנו יודעים מהו החוק השני של התרמודינמיקה).

כמה נקודות שבכל זאת שווה התייחסות:

* ברונציקי מאמין בהתחממות כדור הארץ אנתרופוגנית (מונעת ברובה ע"י אדם). מעבר לכך, הוא מאמין בגרסה היותר רדיקלית הגורסת שברגע שכדור הארץ יעבור נק' מסויימת, משטחי הטונדרה הגדולים של רוסיה יופשרו, כמויות אדירות של מתאן ישתחרר לאטמוספירה ויאיץ את קצב ההתחממות בסדר גודל (להרחבה, הערך בויקיפדיה על התיאוריה המכונה tipping point). אני באופן אישי לא קונה זאת, אבל היי, פאניקה תמיד הייתה מקדם מכירות לא רע.

* הוא הציג לאורך המצגת הצלחות (תחנות כוח גיאו-תרמיות) וכשלונות (מיקרו-תחנות מונעות סולארו-תרמית. בעיקר באפריקה) היסטורים של אורמת. שמתי לב שכל כישלון תמיד היה בסגנון של "לצערי, הממשלה קטעה את המימון...". הצלחות הפכו למה להצלחות בגלל שהן (מלכתחילה או בחלוף הזמן) הציגו מודל כלכלי ויאבילי ולא נתמכו לאורך זמן ממימון ממשלתי. ברונציקי סיפר שהוא תולה תקוות רבות בהתרחבות השימוש באנרגיה סולארית - הן בפאנלים והן בתרמו-סולארי)

* רגע של אור קצר בהרצאה היה שהוא דיבר על ה"חפיר האורמתי" (הוא לא ניסח זאת כך, כמובן. בכל זאת זה פורום של מדענים). בגדול, הפילוסופיה העסקית שלו (וכפועל יוצא של החברה) היא למצוא נישות אשר להם דרוש פתרון ולנסות ולפתח יותר מפתרון אחד לבעיה במהירות ובמקביל. כך תמיד יש תוכנית ב' מוכנה בהישג יד ברגע שתוכנית א' נכשלת והדבר נתן להם יתרון מול חברות אחרות אשר עבדו על פתרונות חלופיים באופן טורי.

בסוף ההרצאה נשאלו 2 שאלות ועל כל אחת הוא ענה במשך 10-15 דקות:

השאלה הראשונה הייתה על הגז הישראלי. ברונציקי אמר שהוא מעדיף את המודל הנורווגי (קרן ממשלתית שתשתמש בכסף להשקעות לטווח ארוך) מאשר את המודל ההולנדי (הכנסת הכסף לתקציב הרגיל). הוא חושב שההולנדים נפגעו מהגז שלהם קשות והכלכלה שלהם במצב לא טוב (למעשה הוא טועה ובגדול - מבחינה כלכלית, המצב בהולנד הוא הטוב בגוש האירו. ראו כאן: http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_Netherlands , אבל מכיוון שזה ממש לא תחום ההתמחות שלו, אני אסלח לו.)

השאלה השניה הייתה שלי והיא התפתחה לדיאלוג מעניין (הציטוטים הם מהזיכרון ומתומצתים, לא בהכרח מדוייק):

שומר הלילה: לפני כחודש קראתי כתבה בבלומברג על התעשיה הסולארית בספרד. נכתב שם שמכיוון שהממשלה בקשיים והיא מחפשת איפה לקצץ בתקציב, אחד הקורבנות היו הסובסידיות הנדיבות אשר ניתנו לתעשיה הסולארית המהוללת. עכשיו, אינדיבידואלים וחברות אשר השקיעו כספים רבים בתחום פושטים עכשיו את הרגל. האם אתה בכלל רואה מודל כלכלי ויאבילי לכוח סולארי בעשור או שניים הקרובים?

ברוניצקי: תראה, יש כאן גם עניין של שיווק המוצר באופן יעיל אוכלוסיה. למרות שמי השתיה בישראל הם תקינים לחלוטין, בכל זאת רבים קונים מים בבקבוקים. איך זה קרה? שיווק ושכנוע.

שומר הלילה: מים בבקבוקים היא דווקא דוגמא מצויינת. מתוך כלל המים או אפילו מי השתיה שמשקי בית צורכים, אחוז קטן מאוד מגיע ממי מבוקבקים והרוב היה וישאר ממקורות מים קונבנציונאלים. בדומה לכך, למרות שסובסידיות נדיבות ניתנות למתקיני פאנלים סולארים בישראל, הם עדיין מהווים פרקציה קטנטנה ולא משמעותית ביחס לכלל משק החשמל. בספרד ובגרמניה לדוגמא, הם כבר מהווים נתח לא קטן. בספרד, בגלל קיצוצי התקציב כל התעשיה הזאת נופלת ואילו בגרמניה המשתמש הממוצע משלם כמה עשרות דולרים בחודש פרמיה על החשמל הסולארי. אם גרמניה תכנס בעתיד לקשיים, שום דבר לא מבטיח הגנה על הסובסידיות. לגז ופחם, לעומת זאת, יש מודלים כלכלים ויאבלים שאינם נסמכים על חוסן פיננסי של מדינות.

ברוניצקי: או-קיי, אני חושב שהבנתי. תראה, ספרד עשו טעות ושפכו כסף ללא הבחנה על התחום. לא פלא שקמה להם מפלצת שואבת מזומנים מתחת לאף. סובסידיה צריכה להיות חכמה. גם בישראל הסובסידיה היא בעייתית - היא גם גדולה וגם כמעט כל הכסף הולך למפעלי ייצור בגרמניה ובסין. בנאוודה, לעומת זאת, הסובסידיה היא די חכמה - אתה מוכר עודפי חשמל למערכת באותו מחיר אשר אתה קונה חשמל מהתחנה האחרונה שנבנתה (מעט יותר יקר מהמחיר הממוצע). כך, כולם מרוויחים - היצרנים מקבלים חשמל בשעות השיא של מיזוג אוויר, בעל הפאנלים חוסך כסף והממשלה לא יוצרת בועה בתחום. אופציה נוספת היא לא לסבסד באופן ישיר אלא מתוך חשבון החשמל הכולל. כך לחוסן הפיננסי של הממשלות תהיה פחות השפעה ולנכדים שלי יהיה עולם לגור בו.

אני לא בדיוק מבסוט מהתשובה האחרונה, לעניות דעתי הוא די התחמק מנושא הכדאיות הכלכלית, אבל הי, זה מה יש. ahhh
סמל אישי של המשתמש
שומר הלילה
גורונישט

נתן: 28 תודות
קיבל: 55 תודות

3 המשתמשים הבאים הודו ל שומר הלילה עבור ההודעה לעיל:
GizM0, גיאגיא, ההולך בדרכים

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 11 ינואר 2011, 14:00

פששש... שיחקת אותה, זלמא!

(clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap)

thx!
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 281 תודות
קיבל: 57 תודות

חזור אל מדיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 0 אורחים